Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogusława Iwanicka w plebiscycie Mistrzowie Agro zajęła 2. miejsce w kategorii Sołtys roku 2019

Barbara Kociakowska
Barbara Kociakowska
Bogusława Iwanicka zintegrowała wieś. Mieszkańcy jeżdżą na wycieczki, do teatru, spotykają się. Na zdjęciu czwarty bal karnawałowy w Sztabinie
Bogusława Iwanicka zintegrowała wieś. Mieszkańcy jeżdżą na wycieczki, do teatru, spotykają się. Na zdjęciu czwarty bal karnawałowy w Sztabinie Stowarzyszenie Aktywny Sztabin
Bogusława Iwanicka sołtysem wsi Sztabin (powiat augustowski) jest już drugą kadencję, czyli w sumie pięć lat. Głównym celem, jaki postawiła sobie po objęciu tej funkcji była integracja mieszkańców. Organizuje wycieczki, wyjazdy do opery, teatru.

– Raz do roku jeździmy na taką „porządną”, kilkudniową wycieczkę – mówi pani Bogusława. – W tym roku byliśmy nad morzem oraz w Szwecji.

Jak opowiada, w Sztabinie ok. 70 proc. mieszkańców to starsze panie, często są to wdowy. Wiele z nich nigdy nie wyjeżdżało, nie widziało gór, morza. Pani sołtys postanowiła to zmienić.

Pierwsza wycieczka była na Litwę – do Kłajpedy i Pałangi, później mieszkańcy Sztabina zwiedzali Zakopane, Oświęcim, Wrocław, Pragę, skalne miasto w Czechach. A w przyszłym roku pojadą w Bieszczady.

– Kiedy jedna z pań weszła na wydmy i zobaczyła morze, miała łzy w oczach – opowiada Bogusława Iwanicka. – To był niezapomniany widok.

Dodaje, że nigdy nie brakuje chętnych na wycieczki, zawsze jest komplet. W ciągu roku dużo jest także różnych wyjazdów jednodniowych.

– Na przykład wynajmujemy autokar i zwiedzamy Suwalszczyznę – opowiada pani sołtys.

By móc korzystać z funduszy unijnych, założyła stowarzyszenie „Aktywny Sztabin”. Dzięki dofinansowaniu, 30 starszych pań (70 plus) pojechało do Opery i Filharmonii Podlaskiej do Białegostoku. To był ich pierwszy tego typu wyjazd.

– Było to dla nich wielkie przeżycie – wspomina organizatorka. – Wyjechałyśmy wcześniej, by mogły jeszcze usiąść w kawiarence, wypić herbatę. Teraz same kupujemy bilety i jeździmy do opery, do kina, do Centrum Kultury w Suwałkach. Cały czas coś się dzieje.
Pani Bogusława opowiada, że we wsi sołtys jest takim łącznikiem z gminą: przekazuje informacje, zbiera podatki.

– Ale w naszej miejscowości nie ma wielu rolników, do każdego dzwonię, powiadamiam jeśli trzeba – zauważa. – Toteż mogłam się zaangażować w integrację mieszkańców.

Katarzyna Filimoniuk jest sołtysem wsi Kuraszewo w gm. Czyże. Założyła też koło gospodyń wiejskich we wsi

Katarzyna Filimoniuk postawiła na integrację mieszkańców. Lu...

Wspomina, że najtrudniejsze były pierwsze dwa lata sołtysowania. Ludzie się przyglądali jej pracy. Teraz jest dużo chętnych do pomocy.

– Będziemy m.in. organizować w Sztabinie już po raz piąty bal karnawałowy – mówi.

Nie ma dnia, żeby nie odwiedzały jej koleżanki.

– Wspólnie gotujemy, pieczemy, przygotowujemy jedzenie na różne imprezy okolicznościowe - opowiada pani sołtys. - Udostępniam swój dom, gdyż w Sztabinie nie ma świetlicy z zapleczem kuchennym.

Sołtys Sztabina przygotowuje projekty i składa wnioski o fundusze, gdzie się da. W tym roku napisała wniosek, zamierza zdobyć pieniądze na zakup nowych ławek i krzeseł do świetlicy.

Twierdzi, że pozyskiwanie unijnych funduszy jest bardzo trudne, zwłaszcza na wyższą kulturę – np. wyjście do opery.

– A chciałabym jeszcze zorganizować wyjazd na musical do Teatru Roma w Warszawie – planuje pani Bogusława.

Jak zauważa, świat poszedł w dziwnym kierunku, ludzie pozamykali się w domach.

– Ale nie my. My się spotykamy, mamy dwie siłownie. Ludzie z tego korzystają – opowiada.

Mistrzowie Agro odebrali nagrody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna