Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buduj na czerwono

Barbara Klem
Znane od lat materiały budowlane mają zwolenników wśród ludzi ceniących trwałość, solidność i sprawdzone wzory. I trudno nie przyznać im racji... Nowoczesne technologie, które nie mają jeszcze wieków tradycji kuszą szczególnie młodych inwestorów.

Dziś zamieszczamy drugą część krótkiej charakterystyki materiałów budowlanych. Tydzień temu opisywaliśmy zalety i wady silikatów, dziś - ceramikę budowlaną. Jest ona jednym z najczęściej stosowanych w Polsce.
Cegły oraz pustaki ceramiczne różnego typu i rozmiaru są od setek lat podstawowym materiałem budowlanym. Technologia wypalania cegieł z gliny sięga czasów starożytnych. Do dziś zachował się pogląd o zdrowym domu z cegły. Ceramika jest odporna na korozję biologiczną, skutecznie chroni przed hałasem. Jest też ciepłochronna. Produkty ceramiczne charakteryzują się dużą trwałością, wytrzymałością na ściskanie oraz wysoką odpornością ogniową. Są stosunkowo lekkim budulcem. Mogą być stosowane w konstrukcjach przenoszących bardzo duże obciążenia. Kolejnymi ich zaletami są: duża zdolność akumulacji ciepła oraz przepuszczalność pary wodnej. Dzięki tym parametrom utrzymują wewnątrz domu odpowiednie warunki cieplno-wilgotnościowe.
Istotną właściwością nowoczesnych wyrobów ceramicznych jest niewielka przewodność cieplna. Można z nich budować mury z cienką warstwą materiałów izolacyjnych. Ceramika dobrze wiąże się z zaprawami budowlanymi, co bardzo ułatwia murowanie.
Asortyment nowoczesnej ceramiki budowlanej jest bardzo szeroki. Oprócz powszechnie znanej cegły pełnej, najpopularniejszym obecnie materiałem do budowy ścian zewnętrznych, są pustaki ceramiczne.
Materiały ceramiczne, pełne i drążone, wypalane są w temperaturze 850-100 st. C. Wyroby pełne to cegła dziurawka i klinkier. Wyroby drążone to cegła kratówka i dziurawka oraz pustaki ceramiczne o różnych rozmiarach i kształtach. Cegłę pełną produkuje się w różnych klasach, odpowiadających jej wytrzymałości na ściskanie od 5 do 20 MPa. Ściany nośne najczęściej wykonuje się z cegieł grubościennych. Cegła kratówka produkowana jest w trzech typach io klasach.
Wycena materiałów potrzebnych do wzniesienia domu z ceramiki - w "papierowym" wydaniu Gazety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna