Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski w Zambrowie nie powstanie, ale urzędnicy konsultują z mieszkańcami

PCh
Burmistrz: Niech sami zdecydują, który wariant wolą.

Trzy warianty zagospodarowania terenu przy blokach mają do wyboru mieszkańcy al. Woj. Polskiego. Co prawda to tylko jedna, półmilionowa inwestycja zapisana w tegorocznym budżecie Zambrowa (łącznie na inwestycje pójdzie 10,4 mln zł), ale zdecydowanie budzi największe emocje. W zamian za zagospodarowanie terenów przy blokach nr 44, 46, 48 i 50 przy al. Wojska Polskiego ich mieszkańcy godzą się na postawienie w sąsiedztwie bloku komunalnego.

Parkingi, czy garaże?

Przypomnijmy, budowa nowego budynku komunalnego wzbudzała od początku wiele kontrowersji. Wielokrotnie zmieniana lokalizacja, protesty ww. mieszkańców, którzy w związku z inwestycją stracą komórki gospodarcze, a wreszcie kompromis: miasto wybuduje nowe (lub wyremontuje stare) komórki, postawi plac zabaw, wyremontuje chodniki, a mieszkańcy zgodzą się na sąsiedztwo bloku komunalnego.

Pozostaje pytanie, jakie prace przeprowadzone zostaną za te 500 tys. zł? Czy będzie to odnowienie części komórek, które do remontu w zasadzie się nie nadają i wybudowanie 40 garaży, czy też zburzenie komórek i wybudowanie w ich miejsce parkingu (za czym optuje burmistrz) - o tym przesądzą wyniki ankiety przeprowadzanej wśród mieszkańców bloków. Do wyboru są trzy warianty - dwa z garażami i remontem komórek i jeden z parkingiem w miejsce komórek i wybudowaniem nowych komórek zamiast garaży.
Ale to nie jedyna inwestycja, przy której tak znaczący głos mieli mieszkańcy.

Jak tłumaczy burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski, gdy spotykał się z mieszkańcami, sygnalizowali oni wiele potrzeb: remontów lub budowy ulic, parkingów. Miasto budżetu partycypacyjnego w tym roku nie planuje, ale powstała lista takich zgłoszonych przez mieszkańców drobnych inwestycji. To m.in. parkingi przy ul. Magazynowej, Wojska Polskiego, Raginisa, Mickiewicza.

Łącznie w mieście może przybyć ok. 200 nowych miejsc parkingowych. Sporo z nich przy ul. Cmentarnej. Będzie to pierwszy etap przebudowy i powiększenia tutejszego parku (łącznie potrzeba na to 3 mln zł, na razie miasta na taki wydatek nie stać).

Prawie jak Saint Tropez

Do końca maja ma zakończyć się przebudowa Stadionu Miejskiego, przy której prace trochę się przeciągnęły ze względu na zmianę wykonawcy w trakcie modernizacji.

Miasto ma już w planach rozbudowę kolejnego obiektu sportowego - Pływalni Miejskiej "Delfin". Na razie burmistrz o kosztach nie mówi. W tym roku miałby powstać projekt. Najciekawsze jest to, że pływalnia miałaby zostać rozbudowana o część odkrytą. Otwarty basen, przy nim miejsce do plażowania - w tej wizji brakuje jeszcze tylko palm...

- Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wyjazd na wczasy - mówi burmistrz Kazimierz Dąbrowski, dodając, że pływalnia musi czymś przyciągać nowych klientów.

Kolejne inwestycje w pływalnię mają w tym pomóc (planowana jest też np. słoneczna łąka, czyli bardziej zaawansowane solarium).
Podczas piątkowej konferencji prasowej włodarz miasta mówił jeszcze o wielu pomysłach i zadaniach do realizacji w tym roku (m.in. remoncie budynku dla Regionalnej Izby Historycznej, programie przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu dla 250 mieszkańców, nowych terenach przemysłowych).

Na bieżąco będziemy informować o postępach wszelkich prac.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna