Na podstawie cyklicznych raportów Expander i Rentier.io zestawiliśmy ceny mieszkań w dwóch okresach. Koniec roku 2019, a więc jeszcze sprzed ogłoszonej przez WHO pandemii koronawirusa i koniec roku 2020, czyli kilka miesięcy trwania obostrzeń sanitarnych, w tym zamrożenia gospodarki.
Duże mieszkania w 15 miastach drożały rocznie średnio o 7 proc., czyli mniej niż kawalerki (do 35 mkw.) i minimalnie więcej niż średnie lokale mieszkalne (35-60 mkw.). Tym razem najwyższy procentowy wzrost odnotował Lublin (+14,7 proc.), a najmniejszy Gdynia (-0,6 proc.). Tego, gdzie największe mieszkania są najdroższe, a gdzie najtańsze - dowiesz się z naszej galerii.
Duże mieszkanie w polskich warunkach to te o powierzchni powyżej 60 mkw. Najwięcej drożały przez rok w Lublinie, Krakowie i Wrocławiu. Najmniej w Sosnowcu, Katowicach i Białymstoku. W Gdyni i Gdańsku okazały się nawet nieznacznie tańsze - wynika z porównania kwartalnych raportów Expander i Rentier.io.
Czytaj również: Ceny mieszkań w Polsce przed pandemią i w pandemii. Jest drożej, czy taniej? Zobacz przegląd cen w największych miastach
Generalnie, cenowo ciągle najdroższa jest Warszawa, za którą uplasowały się Gdańsk (choć tu ceny spadły o 33 zł) i Kraków (w którym analitycy odnotowali jeden z największych wzrostów cen). Najtańsze 60-metrowe mieszkania oferuje Sosnowiec, jedyne miasto, w którym ceny nie przekroczyły 5000 zł/mkw. Natomiast największy skok cen rok do roku "wykonały" duże mieszkania w Lublinie.
W analizie wykorzystano oceniane w raporcie trzy metraże mieszkań, w tym duże (powyżej 60 mkw.). Podane kwoty to mediany cen ofertowych, a więc stawki dominujące w IV kwartale 2019 i IV kwartale 2020 roku. Analiza objęła 15 dużych miast, głównie wojewódzkich oraz Gdynię, Częstochowę i Sosnowiec.
Czytaj również: Ceny kawalerek przed pandemią i w czasie pandemii. Ile płacimy w Polsce, a ile w Białymstoku? (zdjęcia)
Z raportów Expander i Rentier.io za IV kw. 2019 i 2020 r. wynika kilka ciekawych wniosków, które dotyczą wszystkich trzech metraży mieszkań (dom 35 mkw., 35-60 mkw. i powyżej 60 mkw.:
- pandemia COVID-19 ani lockdown nie spowodowały spadku cen mieszkań, a przynajmniej nie na spodziewanym poziomie,
- najbardziej podrożały mieszkania najmniejsze (poniżej 35 mkw.),
- jakiekolwiek obniżki (Gdańsk, Gdynia, Białystok i Katowice) okazały się symboliczne i nie przekroczyły nawet 100 zł/mkw.,
- Białystok okazał się miastem najmniej podatnym na wahania cen mieszkań,
- Kraków to miasto z najgwałtowniej drożejącymi mieszkaniami bez względu na metraż,
- w Gdańsku wystąpiła największa rozbieżność między spadkiem a wzrostem cen.
Źródło: rankomat.pl
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?