MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz kredyt na dwupokojowe mieszkanie w dużym mieście? Tyle musisz zarabiać, żeby bank przyznał pieniądze. Kwoty porażają

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zakup mieszkania na kredyt nie jest dziś łatwy, m.in. z powodu ostrożności banków i wysokich cen nieruchomości.
Zakup mieszkania na kredyt nie jest dziś łatwy, m.in. z powodu ostrożności banków i wysokich cen nieruchomości. Robert Wozniak/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Kredyt na mieszkanie trudno dziś otrzymać. Banki oceniają zdolność kredytową klientów tak surowo, że zakup nieruchomości stał się dla wielu osób praktycznie niemożliwy. Ile trzeba dziś zarabiać, żeby mieć szansę na kredyt hipoteczny w największych miastach Polski? Sprawdź wyliczenia ekspertów i dowiedz się, jakich zarobków bank oczekuje od rodziny chcącej nabyć dwupokojowe mieszkanie.

Spis treści

Kredyt na mieszkanie stracił na popularności, bo spadła zdolność kredytowa

Polacy przestali brać kredyty hipoteczne. Według Biura Informacji Kredytowej w lipcu 2022 r. banki otrzymały zaledwie nieco ponad 14,1 tys. wniosków o kredyt, a więc aż o 68 proc. mniej niż przed rokiem. Zastój na rynku widać też w danych o liczbie udzielonych kredytów – w czerwcu było to tylko 10,9 tys., a więc ponad dwa razy mniej niż w czerwcu 2021 r. Pomijając jednorazowy rekord w marcu, popyt na kredyty spadał systematycznie przez cały miniony rok.

Kredyty hipoteczne
Kredyty hipoteczne GetHome.pl

Tak niska popularność kredytów mieszkaniowych wynika oczywiście z połączenia wysokich cen mieszkań z niską zdolnością kredytową. Nowe rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego sprawiły, że banki bardziej surowo oceniają możliwości finansowe klientów – muszą m.in. uwzględnić wyższe niż przedtem ryzyko wzrostu stóp procentowych. Bank dokładniej przygląda się też naszym dochodom, ale i wydatkom, które przecież przez inflację wzrosły.

– Dzisiaj bank może także sprawdzić, jakie są obecnie nasze koszty związane z utrzymaniem domu lub mieszkania. Zweryfikuje tutaj czynsz lub poziom opłat za energię – oraz ich regularność. Może to zrobić także z posiadanym przez nas samochodem – wskazuje Maciej Kazimierski, ekspert Totalmoney.pl.

Aktualne promocje z Duki

Materiały promocyjne partnera

Kredyt hipoteczny na dwupokojowe mieszkanie? Tylko dla zamożnych

Eksperci Totalmoney.pl sprawdzili, ile musi dziś zarabiać przeciętna trzyosobowa rodzina, żeby móc pozwolić sobie na zakup mieszkania dwupokojowego od dewelopera. Jak się okazuje, nawet zarobki na poziomie 10 tys. zł netto miesięcznie to za mało, żeby kupić M w niektórych miastach.

– 10 tys. zł. netto to kwota, która pozwoli na zaciągnięcie zobowiązań kredytowych na dwupokojowe mieszkanie w sześciu z dziesięciu sprawdzanych miast. (…) Cenowy prym wiodą natomiast cztery miasta: Warszawa, Gdańsk, Kraków oraz Wrocław. Tu średnia cena dwupokojowego mieszkania oscyluje wokół 500 tys. zł, w większości przypadków przekraczając tą kwotę. A to sprawia, że miesięczny dochód w kwocie 10 tys. zł. okazuje się niewystarczający – podaje Kazimierski.

Ile trzeba dziś zarabiać, by kupić M? Oto wyliczenia przy założeniu 25-letniego okresu kredytowania, oprocentowania na poziomie 8,97 proc., 20-procentowego wkładu własnego i kosztów utrzymania gospodarstwa domowego w wysokości 1250 zł miesięcznie. Źródłem danych cenowych jest serwis bigdata.rynekpierwotny.pl. Przy zarobkach na poziomie 10 tys. zł netto/mies. można nabyć mieszkanie w następujących miastach:

  • Białystok – maksymalna zdolność kredytowa 379 266,00 zł, kwota kredytu przy 20-procentowym wkładzie własnym: 297 724,00 zł,
  • Bydgoszcz – maksymalna zdolność kredytowa 379 266,00 zł, kwota kredytu: 293 940,80 zł,
  • Lublin – maksymalna zdolność kredytowa 379 266,00 zł, kwota kredytu: 324 041,60 zł,
  • Łódź – maksymalna zdolność kredytowa 379 266,00 zł, kwota kredytu: 343 830,40 zł,
  • Poznań – maksymalna zdolność kredytowa 379 266,00 zł, kwota kredytu: 373 581,60 zł,
  • Szczecin – maksymalna zdolność kredytowa 379 266,00 zł, kwota kredytu: 326 680,80 zł.

W każdym z powyższych przypadków osoby zarabiające 10 tys. zł netto będzie stać na zakup przeciętnego M od dewelopera.

zdolność kredytowa
Zdolność kredytowa w wybranych miastach przy zarobkach 10 tys. zł netto miesięcznie Totalmoney.pl

W czterech najdroższych miastach kraju trzeba jednak zarabiać więcej, żeby kupić lokum na rynku pierwotnym. Jak wyliczyli eksperci Totalmoney.pl, powinno to być:

  • Gdańsk – zarobki na poziomie 10 100,00 zł netto miesięcznie – zdolność kredytowa 385 239,00 zł,
  • Kraków – zarobki 10 900,00 zł netto miesięcznie – zdolność kredytowa 433 020,00 zł,
  • Warszawa – zarobki 11 550,00 zł netto miesięcznie – zdolność kredytowa 471 843,00 zł,
  • Wrocław – zarobki 10 850,00 zł netto miesięcznie – zdolność kredytowa 430 034,00 zł,

Co robić, gdy zakup mieszkania okazuje się za drogi?

Jak pokazują powyższe wyliczenia, zakup mieszkania to dziś zajęcie dla lepiej zarabiających. Co mają w takim razie zrobić ci, których portfel nie jest aż tak gruby? Warto zacząć od sprawdzonych sposobów. Po pierwsze warto oczywiście rozejrzeć się po rynku wtórnym, gdzie zdarzają się okazje cenowe. Po drugie zawsze warto rozważyć obniżenie wymagań wobec lokum – gorsza lokalizacja czy mniejszy metraż przekładają się na znacznie niższą cenę. Po trzecie można po prostu... zaczekać, gdyż ceny mieszkań w wielu miastach zaczęły spadać lub stanęły w miejscu. Nie ma się jednak co spodziewać radykalnych obniżek.

Jeśli powyższe metody nie pomogą, można spróbować poprawić swoje szanse na pożyczenie pieniędzy od banku. Warto przede wszystkim dowiedzieć się, co obniża zdolność kredytową i spróbować ją poprawić.

– Uporządkowanie finansów domowych to dobry kierunek na początek. Warto spłacić inne zobowiązania oraz zrezygnować z kart kredytowych. Dla banków – im mniej zobowiązań, tym korzystniej. W obecnych realiach można rozważyć współkredytowanie z bliską osobą. Wówczas jej dochody zostaną także zweryfikowane przez bank przy obliczaniu zdolności kredytowej – radzi ekspert Totalmoney.pl.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz kredyt na dwupokojowe mieszkanie w dużym mieście? Tyle musisz zarabiać, żeby bank przyznał pieniądze. Kwoty porażają - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna