Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz studiować? Wolnych miejsc jest jeszcze wiele

Helena Wysocka [email protected]
W PWSZ wolne miejsca są na różnych kierunkach, także tym, który kształci pielęgniarki
W PWSZ wolne miejsca są na różnych kierunkach, także tym, który kształci pielęgniarki Helena Wysocka
Uczelnie wyższe nie mają kompletu studentów. Właśnie rozpoczynają rekrutację uzupełniającą

Wolne miejsca są jeszcze zarówno w suwalskiej szkole zawodowej, jak też na Uniwersytecie Białostockim.

Studentów brakuje na wszystkich kierunkach

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach kształci na jedenastu kierunkach. Są to finanse i rachunkowość, ekonomia, pedagogika, filologia angielsko-rosyjska, bezpieczeństwo wewnętrzne, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, kosmetologia, budownictwo, transport oraz zarządzanie i inżynieria produkcji.

W nadchodzącym roku akademickiem nie będzie naboru na rolnictwo. Ten kierunek zostanie wygaszony ze względu na to, że nie było chętnych.

Kilka dni temu została ogłoszona lista osób, które już zakwalifikowały się na studia. Wprawdzie mają oni do 8 sierpnia czas, by dostarczyć niezbędne dokumenty, ale nawet jeśli uczynią to wszyscy to i tak placówka będzie dysponowała wolnymi miejscami. Stąd też druga tura naboru. Rozpocznie się ona 12 sierpnia. Listy osób zakwalifikowanych mają być wywieszone 29 września. W PWSZ nabór jest elektroniczny. Zainteresowani powinni zalogować się w systemie rekrutacyjnym, uiścić opłatę i złożyć komplet dokumentów.

- Ale można też dokumenty przynieść osobiście - informuje Ewelina Wasilewska z sekretariatu prorektora uczelni. - Pracujemy w dni robocze, od godz. 7 do 15 i w tym czasie udzielamy odpowiedzi na ewentualne pytania.

Władze suwalskiej szkoły przekonują studentów, że nie powinni wyjeżdżać do większych ośrodków akademickich. Krótki cykl nauczania, jaki oferuje PWSZ, zdaniem jej kierownictwa, jest najlepszy. Ci, którzy nie trafią z wyborem kierunku mogą go po trzech latach zmienić i podjąć naukę na kolejnym.

- Wtedy mamy już w ręku 2 dyplomy na dwie różne specjalności - zachęca Jarosław Kuczyński, prorektor szkoły. - To nam daje przewagę w poszukiwaniu pracy nad innymi kandydatami.

Suwalska uczelnia dysponuje dobrze wyposażonymi laboratoriami i salami ćwiczeń. Zamierza także podpisywać porozumienia z miejscowymi przedsiębiorcami. Takie dokumenty dawałyby większą gwarancję na to, że absolwenci otrzymają propozycje pracy.
- Chcemy dostosować naszą ofertę kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy - deklarował rektor Jerzy Sikorski.

Takie oczekiwania mają wobec uczelni także suwalscy pracodawcy, którzy narzekają na brak dobrze wyszkolonej kadry inżynieryjnej.

Wybór jest duży

1 sierpnia rusza także dodatkowa rekrutacja chętnych do nauki na Uniwersytecie Białostockim. Uczelnia dysponuje wolnymi miejscami na 25 kierunkach. Wśród nich są m.in. filologia, matematyka, filozofia, czy chemia. Dokumenty będą przyjmowane do połowy września. Lista osób zakwalifikowanych powinna być opublikowana kilka dni później.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna