MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz wziąć wakacje kredytowe? Nie daj się nabrać na te zabronione sztuczki banków. UOKiK ostrzega kredytobiorców

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
W ciągu pierwszego tygodnia od uruchomienia wakacji kredytowych UOKiK odnotował ok. 550 skarg obywateli na praktyki banków.
W ciągu pierwszego tygodnia od uruchomienia wakacji kredytowych UOKiK odnotował ok. 550 skarg obywateli na praktyki banków. 123RF.com
Wakacje kredytowe pozwalają zawiesić spłatę kredytu hipotecznego przez nawet osiem miesięcy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega jednak, by uważać na niektóre nielegalne praktyki stosowane przez banki udzielające wakacji. Warto mieć na nie oko i w razie potrzeby powiadamiać UOKiK – urzędnicy szybko reagują bowiem na skargi obywateli.

Spis treści

Wakacje kredytowe już są. UOKiK obserwuje działania banków

Od piątku 29 lipca 2022 r. osoby spłacające złotówkowy kredyt hipoteczny mogą składać wnioski o wakacje kredytowe. W ramach wakacji można zawiesić spłatę od jednej do ośmiu rat, z czego cztery w 2022, a kolejne cztery w 2023 r. W czasie zawieszenia kredytobiorca ponosi jedynie koszty ubezpieczenia. Więcej na ten temat piszemy w artykule o wakacjach kredytowych.

W związku z tą zmianą pod lupą UOKiK znalazło się siedemnaście banków. Chodzi o upewnienie się, czy udzielają one wakacji zgodnie z przepisami, ale urzędnicy sprawdzą też, czy banki sprawiedliwie traktują później takich klientów. Pojawiły się bowiem medialne doniesienia, że skorzystanie z wakacji kredytowych wpłynie negatywnie na zdolność kredytową i może utrudnić w przyszłości pożyczenie pieniędzy. Jak jednak zapewnił publicznie Rzecznik Finansowy, rząd dopilnuje, by tak się nie stało.

Stoły na miarę Twojej rodziny

Materiały promocyjne partnera

Chcesz zawiesić spłatę kredytu? Uważaj na te praktyki banków

W rozmowie z Businessinsider.com.pl Prezes UOKiK ostrzega klientów zamierzających skorzystać z wakacji, by znali swoje prawa i nie zgadzali się na zakazane praktyki stosowane przez niektóre banki. W ciągu pierwszego tygodnia od uruchomienia wakacji do urzędu wpłynęło ok. 550 skarg od konsumentów.

– Każdą skargę traktujemy bardzo poważnie. Monitorujemy rynek, w tym informacje pojawiające się na stronach banków. W przypadku zauważenia nieprawidłowości natychmiast występujemy do banków o wyjaśnienia i zmianę kwestionowanych praktyk – zapewnia Chróstny.

Na co uważać? Oto dziewięć najczęściej pojawiających się problemów:

  1. Żądanie, żeby klient składał osobny wniosek o wakacje w każdym kwartale albo nawet co miesiąc – zgodnie z ustawą wystarczy złożyć wniosek raz.
  2. Wymóg złożenia wniosku o wakacje przed terminem zapłaty raty – bank nie ma takiego prawa. Jeśli rata już została pobrana z konta, a potem klient skorzysta z wakacji, bank musi mu zwrócić środki.
  3. Wymóg złożenia wniosku w formie papierowej – klient musi mieć możliwość zrobienia tego przez Internet.
  4. Odmowa udzielenia wakacji, jeśli nieruchomość jest jeszcze w budowie – wakacje przysługują w takim przypadku normalnie.
  5. Jakiekolwiek dodatkowe wymogi, które bank każe spełniać, zanim udzieli wakacji – zgodnie z ustawą prawo do wakacji ma każda osoba spłacająca złotówkowy kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe przed 1 lipca 2022 r. (z terminem spłaty upływającym minimum 6 miesięcy po tej dacie).
  6. Udzielanie wakacji nie od dnia złożenia wniosku, tylko np. od początku następnego miesiąca – według przepisów wakacje ruszają automatycznie z dniem doręczenia wniosku.
  7. Podnoszenie rat w kolejnych miesiącach po udzieleniu wakacji – banki nie mogą tego robić, gdyż wakacje są bezpłatne.
  8. Utrudnianie nadpłaty kredytu w okresie wakacji – bank nie ma prawa stawiać żadnych przeszkód w tym zakresie.
  9. Zniechęcanie do udzielania wakacji kredytowych – np. straszenie klienta negatywnymi skutkami takiego kroku.

– Zwrócimy (...) uwagę na to, czy banki nie utrudniają konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych lub czy nie próbują ich do tego zniechęcać, np. bezpodstawnie strasząc utratą bądź obniżeniem zdolności kredytowej w przyszłości – podkreśla Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak zapewnia UOKiK, banki naruszające przepisy mogą spodziewać się szybkiej reakcji i postawienia zarzutów naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Kara, jaka za to grozi, może sięgnąć nawet 10 proc. rocznego obrotu danego banku.

Skorzystanie z wakacji obniży zdolność kredytową?

Zanim jeszcze przepisy o wakacjach kredytowych weszły w życie, pojawiły się niepokojące doniesienia o ich wpływie na zdolność kredytową. Jak ustaliła „Gazeta Wyborcza”, banki mogą traktować osoby korzystające z wakacji jako mające problemy ze spłatą, a zatem mniej godne zaufania przy pożyczaniu pieniędzy. UOKiK podkreśla, że takie podejście jest niedopuszczalne.

– Złożenie wniosku i skorzystanie z wakacji kredytowych nie powinno mieć jakiegokolwiek wpływu na późniejszą ocenę zdolności kredytowej konsumenta. Dlatego zweryfikujemy, czy w tym zakresie banki nie represjonują klientów, którzy skorzystali z ustawowego prawa do wakacji kredytowych – zaznacza Prezes UOKiK.

Do kwestii odniósł się także Rzecznik Finansowy, zapewniając, że praktyki banków w tym zakresie będą kontrolowane, a klienci nie powinni odczuć żadnych negatywnych skutków skorzystania z wakacji kredytowych.

– Klienci, którzy zdecydują się na skorzystanie z nowego uprawnienia nie powinni być narażeni na żadne negatywne skutki, na co Rzecznik Finansowy będzie zwracał szczególną uwagę – czytamy w informacji prasowej.

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz wziąć wakacje kredytowe? Nie daj się nabrać na te zabronione sztuczki banków. UOKiK ostrzega kredytobiorców - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna