Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło, przytulnie, przyjemnie

Olga Prusińska [email protected] tel. 85 748 74 12
Coraz bardziej popularne systemy solarne, pompy ciepła i turbiny wiatrowe to propozycja dla osób ceniących sobie troskę o środowisko, wygodę i komfort użytkowania oraz nowoczesne technologie. To też sposób na to, aby ograniczyć nasze domowe wydatki ponoszone za zużucie energii.

Kolektory słoneczne to w tej chwili produkt tak znany, że nawet dziecko wie, czym jest urządzenie zamontowane na dachu domu, w którym mieszka - mówi Maciej Świesiulski, właściciel firmy JM Instalacje z Białegostoku. - Kolektory są już dostępne w bardzo przystępnej cenie. Tak naprawdę jest to niewielki procent inwestycji budowy własnego domu.

Zestaw solarny, którego montaż umożliwia pozyskiwanie energii ze słońca, składa się z kolektorów słonecznych oraz zbiornika na wodę, grupy pompowej, która zapewnia cyrkulację czynnika roboczego (płynu solarnego), regulatora temperatury regulującego obroty solarnej pompy obiegowej, solarnych naczyń przeponowych zabezpieczających obieg grzewczy w przypadku wzrostu ciśnienia w instalacji.
Przy jego zakupie powinniśmy kierować się nie tylko marką i ceną, ale także warunkami technicznymi umożliwiającymi montaż i gwarancją udzielaną przez producenta. Tylko dobry produkt będzie służył nam przez długie lata, z czego będziemy czerpali korzyści.
- Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile energii zaoszczędzimy montując kolektory - wyjaśnia Maciej Świesiulski. - Jedynie zestawienie cen zużycia energii przez dwa identyczne budynki, z których jeden zaopatrzony byłby w instalację pozyskującą energię ze słońca, drugi zaś nie, budynki zamieszkałe jednocześnie przez tę samą rodzinę, pozwoliłoby na dokładne porównanie tych kosztów.
Trzeba też dodać, że panele słoneczne, nie tylko potrafią ogrzewać nam ciepłą wodę użytkową, ale również można je wykorzystać do ogrzewania budynku.
Alternatywą dla układów solarnych są pompy ciepła powietrze-woda, których działanie nie jest uzależnione od nasłonecznienia i kierunku padających promieni słońca, jak w przypadku kolektorów. Pompy ciepła są też rozwiązaniem tańszym w zakupie i łatwiejszym w montażu.
- Najpopularniejsze są pompy na powietrze wentylacyjne, innym typem są pompy na powietrze zewnętrzne - mówi Maciej Świesiulski. - Ze względu na swoją budowę, pompa ciepła odzyskująca energię cieplną z powietrza wentylacyjnego w pełni pokrywa całkowite zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na ciepłą wodę użytkową.

Jeszcze inną propozycją alternatywnego źródła energii są turbiny wiatrowe.
- Turbiny wiatrowe małej mocy świetnie nadają się do wspomagania ogrzewania budynku oraz produkcji ciepłej wody - mówi właściciel firmy JM Instalacje. - A biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny prądu i gazu jest to technologia, której zastosowanie warto przemyśleć.
Własna elektrownia wiatrowa to rozwiązanie niedrogie, proste i bezobsługowe. Zasada działania turbiny jest prosta - cała moc elektrowni przekazywana jest za pomocą grzałek elektrycznych na potrzeby ogrzewania. Wystarczy tylko zakupić kontroler pracy generatora i grzałki stałoprądowe.
- W innej wersji można taką turbinę wykorzystać na przykład do podświetlania własnej posesji lub połączyć do podświetlenia podsufitki dachu - mówi pan Maciej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna