MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co ma polityka do nauki języka?

Redakcja
Z Joanną Siemińską, dyrektorem Wydawnictwa Akademickiego "Dialog" rozmawia Anna Danilewicz.

Czy w związku z wydarzeniami politycznymi w krajach arabskich wzrasta zainteresowanie arabską literaturą?
- Na literaturę piękną to się specjalnie nie przekłada. Są natomiast takie nazwiska, które swoim pojawieniem się wywołają większe zainteresowanie. Wynika to jednak raczej z kampanii promocyjnej i samego prestiżu tych autorów. Niedługo np. ukaże się egipska powieść Nadżiba Machfuza, noblisty, która była wydawana u nas w latach 80-tych, a teraz będzie wznawiana. Przypuszczam, że ta książka wywoła trochę szumu. Ale to będzie wydarzenie literackie, nie związane bezpośrednio z faktem, że jest to arabski pisarz.
A podręcznikami do nauki języka arabskiego?
- Jeśli chodzi o książki do nauki języka, to tak. Od kilku lat, praktycznie od końca lat 90-tych, obserwujemy naprawdę duże zainteresowanie nauką języka arabskiego. Teraz troszeczkę to się uspokoiło, ale generalnie wciąż nie brakuje ludzi, którzy chcą poznać ten język. Na studiach też jest olbrzymie obłożenie tego typu kierunków, na egzaminach jest po kilka, czasem nawet kilkanaście osób na jedno miejsce.
Czy w związku z tym można mówić o takim zjawisku, jak oddziaływanie sytuacji politycznej na zainteresowanie kulturą, językiem krajów arabskich?
- W okolicach 11 września, a nawet jeszcze przed tym dniem, jak zaczęło się to arabskie napięcie i bardzo silne były emocje proamerykańskie, zauważyłam, że wzrasta zainteresowanie światem arabskim, nauką języka arabskiego. Nie sądzę, żeby to było związane z jakimiś proarabskimi sympatiami, ale bardziej z tym, że wiele osób widziało w tym szansę na znalezienie interesującej pracy.
Jak pani ocenia, czy ilość i jakość książek dotyczących świata arabskiego, jest wystarczająca? Pozwala poznać tę kulturę?
- Wydaje mi się, że tak. To, czego nam w tej chwili najbardziej brakuje, to jest filozofia arabska. Nasze wydawnictwo planuje publikację czegoś na temat filozofii muzułmańskiej. Nie brakuje przecież książek na temat filozofii chińskiej, indyjskiej. Podobnie jeśli chodzi o historię najnowszą świata arabskiego.
Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna