MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co o zmianach w Kodeksie wyborczym myślą mieszkańcy małych gmin? Są zadowoleni, bo w końcu ktoś o nich pomyślał

Martyna Jurkowska
Martyna Jurkowska
polskapress
Więcej lokali do głosowania w mniejszych miejscowościach oraz bezpłatne przewozy dla wyborców w wieku 60+ to przegłosowane niedawno zmiany w Kodeksie wyborczym, które mają zwiększyć frekwencję. Co o nich myślą ci, których one dotyczą, czyli mieszkańcy małych gmin? Sprawdziliśmy.

- Ja na wybory z reguły chodzę, więc dla mnie te zmiany nie mają znaczenia. Ale znam takich, którzy nie chodzą właśnie dlatego, że mają za daleko, że nie chce im się ruszyć z domu. A to, że ktoś ma ich zawieźć do lokalu wyborczego i odwieźć z powrotem, może być jakąś zachętą, żeby jednak pofatygować się na wybory - mówi Józef Augustynowicz, mieszkaniec gminy Nowy Dwór (gm. Sokółka).

Dobre rozwiązanie dla starszych i bez samochodu

Pod koniec stycznia br. Sejm przegłosował nowelizację Kodeksu wyborczego. Zmiany zakładają m.in., że wójt gminy wiejskiej lub wiejsko-miejskiej ma zapewnić wyborcom bezpłatny przewóz pasażerski, jeżeli w gminie nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub najbliższy przystanek komunikacyjny oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego.

Druga istotna zmiana dotyczy sieci lokali wyborczych. Ma być ich więcej i mają być bardziej dostępne. Po nowelizacji stały obwód do głosowania ma obejmować od 200 (a nie jak obecnie od 500) do 4 tys. mieszkańców. Obie te zmiany mają za zadanie zwiększenie frekwencji w wyborach.

- Przede wszystkim chodzi o zwiększenie liczby lokali wyborczych - wedle aktualnych szacunków - o około sześć tysięcy. To pozwoli gęsto pokryć całą Polskę siecią lokali wyborczych i uczynić te wybory najbardziej dostępnymi od 1989 r. - argumentował premier Mateusz Morawiecki.

- Zmiany rzeczywiście mogą przynieść oczekiwane rezultaty - tak uważa Monika Falkowska, zastępca wójta gminy Brańsk. Jak przyznała w rozmowie z nami, już wcześniej zdarzały się głosy mieszkańców, którzy narzekali na zbyt rzadką sieć lokali, w których można oddać głos.

- Słyszałam już takie głosy od naszych mieszkańców, że w gminie jest za mało lokali. Problem ten dotyczy zwłaszcza miejscowości „rozbitych”, rozproszonych, gdzie z jednego krańca wsi do lokalu wyborczego jest naprawdę spory kawałek. Pokonanie takiej odległości, zwłaszcza przez osoby starsze, samotne, bez samochodów, jest niemal niemożliwe. Dlatego myślę, że zmiany w Kodeksie wyborczym mogą przełożyć się na większą frekwencję - podkreśla Monika Falkowska.

Ostrożniejszy w szacowaniu efektów zmian jest zastępca wójta gminy Wiżajny.

- Nie robiliśmy żadnych analiz na ten temat, więc trudno przewidzieć ewentualne skutki. Jesteśmy małą gminą, mamy tylko dwa lokale wyborcze. Dlatego trudno powiedzieć, jak to będzie wyglądało przy najbliższych wyborach - mówi Jerzy Buczyński.

Nawet autobus spod samego domu nie pomoże

Sami mieszkańcy wsi, z którymi rozmawialiśmy, raczej pozytywnie wypowiadają się o zmianach, które mają ułatwić im udział w wyborach. Podkreślają, że w końcu ktoś o nich pomyślał, zwłaszcza o samotnych ludziach starszych, żyjących np. w zabudowie kolonijnej.

- To są bardzo dobre rozwiązania. Wszak cały czas słyszymy, że wybory to święto demokracji, więc w końcu może większość narodu będzie miała rzeczywiście powód do świętowania - mówią.

I choć zakładają, że część - dotychczas biernych - wyborców może dzięki zmianom wybrać się do lokalu wyborczego, to nie spodziewają się wielkiego wzrostu frekwencji.

- Prawda jest taka, że dla części ludzi to może być zachęta, ale z drugiej strony, jak ktoś nie interesuje się polityką, nigdy nie chodził na wybory, to nawet autobus spod samego domu nie pomoże - kwitują.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna