Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić z niechcianym prezentem

Urszula Bisz
Już po świętach. Zostały nam pełne brzuchy i... prezenty, które jednak nie zawsze nam się podobają, bo są nieprzydatne lub dostaliśmy np. kilka takich samych. Jak możemy je zwrócić lub wymienić - radzi ekspert z inspekcji handlowej.

Towar (nie)przeceniony

Towar (nie)przeceniony

Ledwo co skończyły się święta, a galerie handlowe znów są oblegane. Kupujący chcą skorzystać z poświątecznych wyprzedaży, mimo że większość z nich, to nic innego, jak tani chwyt marketingowy. Jak na razie naszym handlowcom daleko jest do tych z zachodnich państw. Tam poświąteczne obniżki zaczynają się od 50 proc. wartości towaru. U nas sporym zainteresowaniem cieszą się wyprzedaże sprzętu komputerowego i obuwia zimowego. Większość tych "atrakcyjnych" przecen, to jednak tylko reklama. W rzeczywistości towary te nie są wcale tańsze.

Czy można taki prezent zwrócić do sklepu? - na to pytanie odpowiedział Leszek Mironiuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku. Jak twierdzi, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Nie istnieje bezwarunkowe prawo konsumenta do zwrotu zakupionego towaru. Jego uprawnienia zależą od rodzaju zawartej umowy sprzedaży.

Jeśli kupujemy w markowym sklepie
Po pierwsze, jeśli dokonujemy zakupu w siedzibie sprzedawcy - tj. w jego sklepie - nie ma on obowiązku przyjęcia takiego towaru. Ewentualny zwrot może nastąpić jedynie za zgodą sprzedawcy lub w sytuacji, gdy stosuje on taką praktykę handlową, że w określonym terminie przyjmuje zwroty i dokonuje wymiany towaru. Przed zakupem powinniśmy więc dobrze przemyśleć decyzję i zorientować się, czy będziemy mogli zwrócić towar.

Zakupy przez internet
Inaczej wygląda natomiast kwestia zwrotu zakupionego towaru, gdy umowę zawarto poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli poza sklepem sprzedawcy, np. w domu konsumenta lub na odległość, np. gdy zamówiono towar w sklepie internetowym - zwrot towaru jest dopuszczalny pod pewnymi warunkami.

Towar możemy zwrócić bez podania przyczyny w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy lub otrzymania towaru, jeśli pisemnie poinformujemy o tym sprzedawcę. Istotne jest, aby rezygnacji z towaru dokonać na piśmie.

Podsumowując, zwrot towaru:
* pełnowartościowego zakupionego w sklepie jest możliwy tylko za zgodą sprzedawcy,
* zakupionego poza sklepem, np. od akwizytora lub przez internet jest możliwy w terminie 10 dni od zakupu lub otrzymania go.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna