Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cud nad Narwią (zobacz zdjęcia)

Bartosz J. Klepacki
Poczynaniom rekonstruktorów przyglądała się liczna publiczność. Tak jak przed 89 laty, tak i teraz łomżyńska twierdza została obroniona przed wojskami Armii Czerwonej.
Poczynaniom rekonstruktorów przyglądała się liczna publiczność. Tak jak przed 89 laty, tak i teraz łomżyńska twierdza została obroniona przed wojskami Armii Czerwonej. Fot. B. Klepacki
Ponad tysiąc osób, przybyło na II Piknik Militarny oraz Rekonstrukcję Obrony Łomży z 1920 roku.
Inscenizacja obrony Lomzy z 1920 roku zorganizowana w Piątnicy

Obrona Łomży przed bolszewikami

Tak jak przed 89 laty, tak i we wczorajsze popołudnie na Forcie II rozległy się strzały, krzyki i żołnierskie komendy. Ponad setka rekonstruktorów m.in. z Łomży oraz Iłży wzięło udział w Rekonstrukcji obrony Łomży z 1920 roku. W roli cywilów wspierali ich dzielnie harcerze oraz członkowie Jednostki Strzeleckiej 1012 z Łomży.

O tych walkach trzeba pamiętać
Owa inscenizacja dotyczyła wydarzeń jakie miały miejsce na przełomie lipca i sierpnia 89 lat temu. Na fortach w Piątnicy przez pięć dni polscy żołnierze wspierani przez lokalną ludność, powstrzymywali wielokrotnie większe wojska Armii Czerwonej, które parły ku Warszawie.

Dowódca Frontu Zachodniego generał Michaił Tuchaczewski zakładał, że nie później niż do 12 sierpnia wojska sowieckie dotrą do Warszawy. Niespodziewanie jednak na linii Narwi jego wojska napotkały na opór. Walkę pod Łomżą prowadził batalion zapasowy 33. Pułku Piechoty, którym dowodził kapitan Stanisław Marian Raganowicz. Niespełna 700-osobowa grupa żołnierzy pod koniec lipca 1920 roku zajęła północny brzeg Narwi. Po trzech dniach dzięki wsparciu innych jednostek, w Łomżyńskiej Twierdzy stacjonowało już 3500 osób. 2 sierpnia 1920 roku, o godz. 21, po pięciu dniach bohaterskich walk, dowódca odcinka Łomża zarządził odwrót wojsk w kierunku Różana.

Żywa lekcja historii, a także...
Podczas tegorocznej inscenizacji wykorzystano m.in. Forda T. Model, pochodzącego z okresu 1908-1928, kiedy auto był produkowane. Oprócz tego, na szczycie wałów stanęła kilkutonowa armata. Wszystko po to, by żołnierze oraz ludność cywilna przebrana w stroje sprzed blisko wieku, mogła odtworzyć nasz... Cud nad Narwią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna