Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas infekcji

Wojciech Nowicki
Zapalenie zatok często mylimy ze zwykłą infekcją
Zapalenie zatok często mylimy ze zwykłą infekcją
Gdy dokuczają zatoki, czujemy ból.

Czasem silne bóle głowy pojawiają się w okolicach czoła, oczu, u nasady nosa i nasilają się przy pochylaniu, zmianach pogody, towarzyszy im niedrożność nosa.
- W okresie jesienno-zimowym każdy z nas choruje co najmniej 4-6 razy w roku na przeziębienie - mówi dr n. med. Piotr Rapiejko, otolaryngolog. - Jeśli zbagatelizujemy objawy, odpowiednio wcześnie nie podejmiemy właściwego leczenia, możemy doprowadzić do zamknięcia ujść zatok. Zaś ostre zapalenie zatok, gdy jest zbyt późno lub niewłaściwie leczone może przejść w fazę przewlekłą i trwać przez wiele miesięcy (ocenia się, że ok. 2 proc. ostrych zapaleń przechodzi w stan przewlekły).

Poza niedrożnością nosa, wydzieliną z nosa oraz zaburzeniem węchu, proces zapalny pomoże zlokalizować nam ból. Zazwyczaj obejmuje okolice czoła, oczu, nasady nosa. Promieniuje na całą twarz, daje uczucie rozpierania, przez co często jest mylony z migreną.

Objawy i przyczyny

Zapalenie zatok o łagodnym przebiegu określane jest jako przeziębienie: - Ale niedrożność nosa może prowadzić także do ostrego zapalenia ucha środkowego - dodaje dr Rapiejko. - Warto więc stosować preparaty zawierające w swym składzie leki zmniejszające obrzęk i przekrwienie błon śluzowych. Korzystamy też z leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Warto jednak pamiętać, że promowane w radiu i telewizji leki nie leczą zapalenia zatok, tylko zmniejszają dolegliwości. Dlatego powinno się ich używać wyłącznie doraźnie, nigdy w sposób przewlekły. A jeśli mamy skłonność do kataru, warto posłuchać babcinej rady i nie chodzić w chłodne dni z gołą głową. Zatoki lubią ciepło. Można dogrzewać okolice zatok np. termoforem, poduszką elektryczną czy pod gorącym prysznicem.

Dobrze robi też zmiana klimatu. Zimą najlepiej wybrać się w góry, w lecie nad ciepłe morze.

Powikłania

Zapalenia zatok przynosowych nie wolno lekceważyć. Znajdują się one w sąsiedztwie narządu wzroku i mózgu, a powikłania mogą być niebezpieczne: - Do najpoważniejszych należą np. obrzęk powiek, ropień podokostnowy i ropień oczodołu, zapalenie nerwu wzrokowego oraz zapalenie opon mózgowych, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej, ropień mózgu - mówi lekarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna