Czas na węgiel? Sławomir Brzeziński, wiceprezes Węglokoksu: „Stabilne źródła energii są gwarantem stabilizacji w kraju”

Materiał informacyjny - Węglokoks S.A.
Jednym z najczęściej omawianych trendów na XV Ekonomicznym Kongresie Gospodarczym była zielona transformacja i proces przejścia na zielone odnawialne źródła energii. Jednak o stanie zmiany na rynkach globalnych, w tym wojna w Ukrainie sprawiły, że jak nigdy wcześniej ważna stała się stabilizacja i zabezpieczenie źródeł energii, w tym także kopalnianych. O tym właśnie problemie, a także o XXXX z redaktorem Dziennika Zachodniego, Grzegorzem Gajdą rozmawiał Sławomir Brzeziński, wiceprezes zarządu spółki Węglokoks ds. handlowych.

Wydarzenia, które stały się udziałem Europy na przestrzeni ostatniego roku, z których najważniejszym jest trwający konflikt zbrojny w Ukrainie pokazały, że stabilne źródła energi są gwarantem działania krajowej gospodarki. W momencie kryzysu energetycznego, kraje Zachodu, takie jak Niemcy, które mocno optowały za przejściem na zieloną energię zwracają się w stronę tradycyjnych paliw, takich jak węgiel.

- Import węgla kamiennego do Niemiec stanowił w ubiegłym roku ponad 30% całego importu do Unii Europejskiej. Takie kraje jak Hiszpania i Włochy zwiększyły import o 80% - wskazał Sławomir Brzeziński, wiceprezes zarządu spółki Węglokoks ds. handlowych.

Wyniki wydobycia węgla na świecie wskazują, że to węgiel właśnie pozostanie w najbliższym czasie podstawowym źródłem energii na świecie i w Polsce.

Poruszony został także temat zagospodarowania węgla, wpływu wojny na wschodzie na dostępność surowców na najbliższą zimę

- Faktycznie, do Polski dużo węgla wjeżdżało od strony rosyjskiej, ale w ciągu kilku miesięcy ten problem został rozwiązany, udało się ustabilizować dostawy do gospodarstw domowych, zakładów i ciepłownictwa. Ten okres grzewczy będzie zdecydowanie spokojniejszy, zwiększają się zapasy, nie będzie elementu paniki – mówił prezes Brzeziński.

Jak wskazał rozmówca Grzegorza Gajdy, Węglokoks w czasie ubiegłorocznego sezonu grzewczego był jednym z filarów stabilizujących sytuację na polskim rynku. Spółka sprowadziłą wtedy do Polski prawie 5 miliardów ton węgla, z czego skorzystała energetyka, ciepłownictwo i odbiorcy indywidualni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czas na węgiel? Sławomir Brzeziński, wiceprezes Węglokoksu: „Stabilne źródła energii są gwarantem stabilizacji w kraju” - Dziennik Bałtycki

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie