Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na wybór nowej szkoły. Stawiamy na języki

Julia Szypulska
Elżbieta Bebko (od lewej), Katarzyna Bruczko oraz Michał Kułakowski ze Społecznego Gimnazjum nr 2 STO wybierają się do II LO. - Oby tylko wyniki naszych egzaminów na to pozwoliły - mówią.
Elżbieta Bebko (od lewej), Katarzyna Bruczko oraz Michał Kułakowski ze Społecznego Gimnazjum nr 2 STO wybierają się do II LO. - Oby tylko wyniki naszych egzaminów na to pozwoliły - mówią.
Jeszcze niespełna dwa tygodnie zostały do końca rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

Stawiamy na języki

Stawiamy na języki

Przy II LO w Białymstoku zostanie od września otwarte gimnazjum językowe. Uczniowie będą mogli uczyć się dwóch wybranych przedmiotów po polsku i po angielsku. Dodatkowo młodzież dostanie możliwość nauki języka niemieckiego. Chętni będą mogli po ukończeniu gimnazjum znaleźć się w klasie przygotowującej do matury międzynarodowej.
W ramach rekrutacji do gimnazjum 27 maja odbędzie test kompetencyjny z języka angielskiego.

- Ja już wybrałam - mówi Katarzyna Bruczko ze Społecznego Gimnazjum nr 2 STO w Białymstoku. - Złożyłam dokumenty do klasy o profilu prawniczym w II LO.
Podobnego wyboru dokonała także jej koleżanka ze szkoły Elżbieta Bebko.

- Jesteśmy humanistkami, więc taki profil nam odpowiada - tłumaczy. - Poza tym, słyszałyśmy dużo dobrego o tej szkole od znajomych.

II LO ma bardzo szeroką ofertę dla gimnazjalistów. We wspomnianej klasie prawniczej będzie można poznać m.in. podstawy prawa.

- Proponujemy też klasę o profilu architektonicznym, psychologicznym, medycznym oraz lotniczą - wylicza Mariusz Łupiński, dyrektor placówki. - W ramach naboru do tej ostatniej odbędą się testy sprawnościowe. Oprócz tego, w szkole chcemy wprowadzić międzynarodową maturę. Wszystko to pozwoli uczniowi dowiedzieć się, czy wymarzone studia rzeczywiście go interesują.

Sporo nowości wprowadza od września także białostockie XVI LO. Wśród nich - klasa mundurowa.

- Chcemy wyjść w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom uczniów - mówi Barbara Stankiewicz, wicedyrektor placówki. - Nie planujemy jednak wprowadzać konkretnej specjalizacji. Młodzież będzie miała okazję zapoznać się ze specyfiką zarówno pracy w wojsku, jak też straży pożarnej i policji.

Posłużą temu spotkania z przedstawicielami tych zawodów i zajęcia praktyczne. Wszystko po to, by uczniowie mogli porównać swoje wyobrażenia z tym, z czym naprawdę wiąże się dana służba. To pomoże uczniom dokonać świadomego wyboru studiów.

Żeby zaś przygotować młodzież do egzaminu sprawnościowego, który jest wymagany w zawodach mundurowych, szkoła wprowadza specjalny program lekcji wychowania fizycznego.

Nowe propozycje szkół spotykają się z ogromnym zainteresowaniem uczniów. W XVI LO dyrekcja przymierza się do tworzenia drugiej klasy mundurowej. Zaś w II LO miejsca są jeszcze tylko w klasie medycznej. Dokumenty można składać do końca maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna