Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwona pisanka oznacza miłość, różowa sukces, a mokre ubranie - powodzenie

Helena Wysocka
Pisanki, palmy, zajączki i baranki z ciasta na bazarach – to oznacza, że święta wielkanocne tuż-tuż
Pisanki, palmy, zajączki i baranki z ciasta na bazarach – to oznacza, że święta wielkanocne tuż-tuż
Suwałki: Święta Wielkanocne mają niezwykle bogatą tradycję,a niektóre obrzędy zapewniają nam całkiem dobrą zabawę. Przybliżmy te najbardziej znane.

Jak szybko zrobić pisankę?

Jak szybko zrobić pisankę?

Najszybszą metodą barwienia jajek jest zanurzanie ich w gorącej wodzie, w której rozpuszczony został barwnik. Intensywność koloru zależy od tego, ile czasu jajo jest zanurzone w kąpieli oraz od koloru skorupki. Tą metodą można również barwić tylko fragmenty skorupki, kładąc jajo w naczyniu wypełnionym taką ilością rozpuszczonego barwnika, by skorupka była w nim zanurzona tylko do pewnego poziomu. Kolor możemy utrwalić, zanurzając jajka w occie lub spryskując pisanki lakierem do włosów.

Barwniki naturalne
Piękne kolory skorupek można uzyskać, stosując naturalne barwniki roślinne. Świeżo wyciśnięty, lekko zakwaszony sok z buraka barwi pisankę na różne odcienie różu i czerwieni, sok z jagód - na fioletowo, wywar z suchych łusek cebuli - na wszystkie odcienie cieplej żółci aż do rudawego brązu, zaś woda, w której gotował się szczypiorek lub świeża zielona trawa - na zielono.

Woskowanie
Jeśli na czystą skorupkę naniesiemy wzór z roztopionego wosku, a następnie zanurzymy jajo w roztworze barwnika, to zabarwią się tylko odsłonięte fragmenty skorupki. Części ukryte pod woskiem nie zmienią koloru. Po wyjęciu jajka z kąpieli wystarczy zetrzeć wosk miękką ściereczką.

Koronkowe wzory
Zabarwione na intensywny kolor skorupki można ozdobić misternymi wzorkami. Metoda jest prosta: Wystarczy szpilką lub ostro zakończonym nożem "wydrapać" dowolne motywy. Uzyskany w ten sposób wzór jest tak subtelny, że przypomina delikatną koronkę. To metoda dla wytrwałych.

Pisanki - oklejanki
Tę współczesną metodę zdobienia pisanek polecamy zwłaszcza dzieciom. Mogą one z barwnego papieru, cienkiego materiału o ciekawym wzorze lub kolorowej samoprzylepnej folii wyciąć fantazyjne elementy, a potem nakleić je na skorupkę tak, jak podpowiada im wyobraźnia.

Malowanie lakierem do paznokci
W sklepach można kupić lakier do paznokci we wszystkich niemal kolorach tęczy. Mając do wyboru taką paletą barw, nawet małe dziecko będzie mogło bez problemu namalować na pisance żółtego kurczaczka, błękitne niebo czy zieloną trawkę. Lakier należy nanosić na skorupkę cienkim pędzelkiem, dołączonym do buteleczki z lakierem. Uwaga, najlepiej użyć lakieru szybkoschnącego.

Posprzątaj!
Do Wielkanocy trzeba dobrze się przygotować. Przede wszystkim należy solidnie wysprzątać mieszkanie. I to całe.

W ten sposób przepędzimy zimę i pozbędziemy się także zła - wszystkich chorób i pokusy.
W przeszłości ostatnie dni przed świętami przebiegały pod znakiem pożegnania z żurem oraz śledziem - potraw spożywanych przez cały post. Jak to wyglądało. Ano, sagany żuru gospodynie wynosiły przed dom i wylewały na ziemię, Śledzia natomiast "wieszano" na drzewie. Najczęściej gospodarz przybijał rybę gwoździem do pnia. Tak karał ją za to, że przez sześć niedziel przeganiała z jadłospisu mięso.

Poświęć jedzenie!
W sobotę należało poświęcić kosz z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan, bo "gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania", masło - oznakę dobrobytu oraz jajka - symbol narodzenia. W koszu były też ciasta i owoce. Zwyczaj święcenia potraw przetrwał do dzisiaj. Tyle, że koszyczki są zdecydowanie mniejsze, niż przed laty.

Co zrobić, by wyjść za mąż?
Sobota jest ważna jeszcze z jednego powodu. Tego dnia bowiem dziewczęta mają niepowtarzalną okazję, by pozbyć się piegów. A jak to zrobić? Wystarczy obmyć twarz w wodzie, w której gotowały się jaja na święconkę. A jeśli jeszcze umyją ręce - szybko wyjdą za mąż. W tym ostatnim przypadku dobrze było upatrzonego przez siebie chłopaka zmusić, choćby podstępem, do umycia rąk w wodzie po jajach. Wtedy nie będzie miał żadnych szans, by wywinąć się sprzed ołtarza.

Wróżby z jajek
Kolorowe jaja należy umieścić w koszyczku i, jeszcze przed śniadaniem, chodzić wśród domowników. Każdy wybiera pisankę mając zamknięte oczy. Kolor żółty wróży życie duchowne, różowy - sukces. Biały, to niewinność, a niebieski - dobre zdrowie. Czarna pisanka wróży zdrowie, a zielona pieniądze. Kolor czerwony zaś, to oznaka miłości i zwycięstwa we wszystkim.

Lany poniedziałek
Śmigus-dyngus, to zabawa, którą wszyscy doskonale znamy.

Dawniej zaczynał się w nocy zwanej też "diabelską", bo pomysłowość psot i żartów była niewyczerpana. Wypuszczano bydło z obór, wciągano na dachy wozy, wieszano na drzewach narzędzia, wystawiano bramy, zatykano kominy, malowano okna smołą i oczywiście od samego rana, zwłaszcza młode dziewczęta, oblewano wodą.

W przeszłości śmigus-dyngus, to były dwa odrębne zwyczaje. Śmigus polegał na żartobliwym biciu batami z wierzbowych witek, zaś dyngus właśnie na polewaniu wodą.

Dawniej oblana panna mogła być pewna swojego powodzenia, ta zaś, która pozostawała sucha, uznawana była za nieatrakcyjną, co było prawdziwym despektem. Mniej urodziwe i pozbawione adoratorów panie oblewały się więc między sobą.

W przeszłości lany poniedziałek zarezerwowany był tylko dla mężczyzn. Panie mogły "odegrać się" dopiero we wtorek, ale za to przywilej ten przysługiwał im aż do Zielonych Świątek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna