MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy pieniądze dają szczęście? To pytanie, z którym filozofowie zmagają się od niepamiętnych czasów. Naukowcy twierdzą, że i owszem

Krystian Kaźmierczyk
Krystian Kaźmierczyk
Pieniądze mogą wpływać na szczęście w różny sposób, w zależności od dochodów. Wśród osób o niższych dochodach ludzie nieszczęśliwi zyskują więcej na zwiększonych dochodach niż ludzie szczęśliwsi.
Pieniądze mogą wpływać na szczęście w różny sposób, w zależności od dochodów. Wśród osób o niższych dochodach ludzie nieszczęśliwi zyskują więcej na zwiększonych dochodach niż ludzie szczęśliwsi. Mufid Majnun/Unsplash.com
W najnowszym badaniu znanych naukowców wyciągnięto dwa ważne wnioski: po pierwsze, szczęście rośnie wraz z dochodami, nawet u bogatych ludzi. Po drugie, dla większości z nas posiadanie większej ilości pieniędzy przekłada się na większe poczucie szczęścia. W czasach rekordowej inflacji czujemy to intuicyjnie.

Znany ekonomista i laureat nagrody Nobla Daniel Kahneman w 2010 roku zaprezentował badania, które odbiły się szerokim medialnym echem. Naukowiec sformułował pułap dochodowy – 75 tys. dolarów rocznie (ok. 330 tys. złotych), powyżej, którego pieniądze nic nie zmieniają w naszym poczuciu szczęścia. Z kolei w 2021 roku Mattew Killingsworth, badacz szczęścia i starszy wykładowca w Wharton School na Uniwersytecie w Pensylwanii, odkrył, że szczęście może nadal rosnąć przy dochodach znacznie przekraczających 200 tys. dolarów.

Kahneman i Killingsworth postanowili zatem skonfrontować swoje teorie związane ze szczęściem i pieniędzmi i wspólnie przeprowadzić badanie. Oto najnowsze wyniki.

Pieniądze szczęście dają

W najnowszym badaniu wspólnie obalili przekonanie, że wzrost dochodów powyżej 75 tys. dolarów nie powoduje większego szczęścia czy radości u ludzi. Kahneman i Killingsworth przeprowadzili ankietę wśród 30 tys. dorosłych w wieku od 18 do 65 lat, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych, są zatrudnieni i osiągają dochody powyżej 10 tys. dolarów rocznie. Aby zmierzyć swoje szczęście, uczestnicy zostali poproszeni o zgłaszanie swoich uczuć w losowych odstępach czasu za pomocą aplikacji na smartfony opracowanej przez Killingsworth o nazwie Track Your Happiness. Wielokrotnie w ciągu dnia byli pytani w przypadkowych momentach o poczucie szczęście. Mogli zaznaczać odpowiedzi od bardzo źle do bardzo dobrze.

W badaniu wyciągnięto dwa ważne wnioski: po pierwsze, szczęście rośnie wraz z dochodami, nawet u bogatych ludzi. Dla większości z nas posiadanie większej ilości pieniędzy przekłada się na większe poczucie szczęścia. W czasach rekordowej inflacji czujemy to intuicyjnie.

Wśród 30 tys. ankietowanych wyodrębniono również nieszczęśliwa mniejszość, około 20 procent uczestników. U osób cierpiących na depresję czy ze złamanym sercem dochody pomagały poczuć się lepiej do wysokości około 100 tys. dolarów.

Wyższe dochody, większa radość

– Mówiąc najprościej, sugeruje to, że dla większości ludzi większe dochody wiążą się z większym szczęściem – powiedział Killingsworth w komentarzu do swoich okryć.

W badaniu wykazano również, że pieniądze mogą wpływać na szczęście w różny sposób, w zależności od dochodów. Wśród osób o niższych dochodach ludzie nieszczęśliwi zyskują więcej na zwiększonych dochodach niż ludzie szczęśliwsi.

Killingsowrth wyjaśnia, że pieniądze to nie wszystko. To tylko jeden z wielu wyznaczników szczęścia. Pieniądze nie są sekretem szczęścia, ale jak udowodnili naukowcy, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy pieniądze dają szczęście? To pytanie, z którym filozofowie zmagają się od niepamiętnych czasów. Naukowcy twierdzą, że i owszem - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna