Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Polacy wrócą do chowania pieniędzy w skarpecie?

Agnieszka Stawiarska, Głos Koszaliński
Światowy kryzys wpływa na nasze podejście do oszczędzania
Światowy kryzys wpływa na nasze podejście do oszczędzania Fot. acme.net
Miliony rodaków stwierdziło właśnie, że nie warto oszczędzać. Niemal wszyscy ciułacze sumują straty. Akcje poszły w dół, pociągnęły za sobą fundusze.

O kredytach lepiej nie mówić... Pełni niepokoju są nawet konserwatyści stawiający na lokaty. Banki padają. Czy naprawdę powinniśmy pakować oszczędności do... skarpety?

Dzieła sztuki

Coraz większe kwoty przeznaczamy na dzieła sztuki - pisze "The Wall Street Journal Polska". Niektórzy wydają nawet kilkaset tysięcy złotych i więcej. W tym roku padło już kilka rekordów cenowych, w tym trzy w na polskich aukcjach.

Dla porównania, w 2007 r. w kraju padł tylko jeden rekord: obraz Chełmońskiego "Próba czwórki" został sprzedany za 1,58 mln zł. Eksperci podkreślają jednak, że w sztukę nie należy lokować więcej niż 10-15 proc. oszczędności. To inwestycja długoterminowa i dekada to prawdopodobnie minimalny czas, aby sprzedać dzieło z zadowalającym zyskiem.

Wiele firm oferuje pomoc w wyborze i ocenie wartości dzieł sztuki i obiektów antykwarycznych. Według ekspertów nadal najbardziej pewne jest inwestowanie w sztukę dawną. Z raportu przygotowanego przez Desę Unicum wynika, że w 2007 r. na niej właśnie najwięcej zarabiano. Łączna wartość 10 najdroższych prac to prawie 5,7 mln zł. Na kolejnych miejscach znalazły się malarstwo współczesne, meble i srebra.

Nieruchomości

Jak twierdzi jeden z fachowców to nie inwestowanie jest ryzykowne, ale... brak wiedzy. I widać to na rynku nieruchomości. Do konieczności należy regularne przeglądanie ofert sprzedaży, odwiedzanie biur pośrednictwa oraz telefoniczne lub osobiste rozmowy ze sprzedającymi.

Tylko w ten sposób można wyćwiczyć się z zauważaniu okazji. Sytuacja w nieruchomościach jest podobna do sytuacji na rynku towarowym, a w szczególności na rynku złota z tą małą różnicą, że nieruchomości znajdują się na krawędzi szczytu, a złoto jeszcze przed nim.

Na rynku wtórnym w Polsce widać coraz większe rozwarstwienie. Najbardziej tracą na wartości mieszkania gorzej zlokalizowane, z tak zwanej wielkiej płyty. Z kolei nieruchomości położone w ciekawych miejscach zyskują na wartości i stosunkowo łatwo je sprzedać.

Polski rynek nieruchomości jest coraz bardziej dojrzały, co oznacza między innymi, że klient staje się coraz bardziej wybredny i wymagający. Kryzysu nie ma, część potencjalnych klientów odłożyła decyzję o zakupie nieruchomości.

O normalniejącym rynku mówi Bartosz Jesis, szef biura obrotu nieruchomości.
- W tej chwili radzę inwestować w ziemię. Tylko ona nie tanieje, jest odporna na wahania rynku, którym ulegają nawet lokale i budynki. Dobra, podmiejska lokalizacja na obrzeżu dużych ośrodków to skarb.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna