Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy uzyskamy pomoc od MOPR lub miasta?

jul
Sylwia Pierścieniak
Sylwia Pierścieniak Andrzej Zgiet
Na pytania naszych Czytelników odpowiadała Sylwia Pierścieniak, starszy pracownik socjalny z działu pomocy instytucjonalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Białymstoku

Jestem osobą samotną. Nie zgłosiłem się w wyznaczonym terminie do Powiatowego Urzędu Pracy, w związku z czym utraciłem status osoby bezrobotnej i prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Mam już wyznaczoną wizytę w poradni specjalistycznej. Czy mogę u Państwa uzyskać ubezpieczenie zdrowotne?
Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. daje prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej osobom innym niż ubezpieczone posiadającym miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej, które posiadają obywatelstwo polskie lub uzyskały w RP status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach spełniające kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, co do których nie stwierdzono okoliczności, o której mowa w art. 12 tej ustawy, na zasadach i w zakresie określonych dla ubezpieczonych.

W stosunku do tych osób dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń opieki zdrowotnej jest decyzja wydana przez dyrektora MOPR. Decyzję wydaje się po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego. Z wnioskiem o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym występuje osoba zainteresowana, a w sytuacjach nagłych - zakład opieki zdrowotnej udzielający świadczeń zdrowotnych.

Po bardziej szczegółowe informacje może się Pan zgłosić do MOPR w Białymstoku, ul. Malmeda 8.

Tato ma 80 lat i diagnoza lekarska jest jasna - choroba Alzheimera. Jestem osobą pracującą. Czy miasto może zapewnić dzienny pobyt osobie z tym schorzeniem?

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej 203 świadczy mieszkańcom Białegostoku w godzinach 7-17 specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z chorobą Alzheimera. W trakcie pobytu zapewnione jest również wyżywienie. Osoby zainteresowane tą formą pomocy mogą ubiegać się o jej przyznanie, składając wniosek do właściwego - ze względu zamieszkania - Zespołu Pracowników Socjalnych MOPR w Białymstoku lub w siedzibie domu. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające rozpoznanie choroby Alzheimera, uzasadniające potrzebę korzystania z usług. Pracownik socjalny przeprowadza rodzinny wywiad środowiskowy - po zgromadzeniu dokumentacji wydawana jest decyzja administracyjna. Usługi te są odpłatne, kwota opłaty zależy od dochodu osoby bądź rodziny ubiegającej się o pomoc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna