Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dania regionalne będą promowały województwo podlaskie

(mg)
Sery korycińskie to jeden z najbardziej znanych produktów z województwa podlaskiego. W tej chwili można je kupić w całej Polsce.
Sery korycińskie to jeden z najbardziej znanych produktów z województwa podlaskiego. W tej chwili można je kupić w całej Polsce. Archiwum
Władze wreszcie doceniają znaczenie potraw w promocji regionu.

Potrawy regionalne, tradycyjne, ekologiczne, producenci, baza agroturystyczna, szlaki kulinarne. Takie informacje znajdziemy na portalu internetowym, który przygotowuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Ma być gotowy jeszcze w tym roku.

- Ma promować nasz region, przyciągać do niego turystów i ułatwiać sprzedaż podlaskich produktów - wymienia Ewa Kulikowska, dyrektor departamentu rolnictwa w urzędzie marszałkowskim.

46 tradycyjnych potraw

Listę produktów tradycyjnych, związanych z danym regionem Polski, można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa. Niestety, nasze województwo w porównaniu z innymi wygląda mizernie. Podlaskie ma 46 takich produktów, gdy podkarpackie chwali się 141 potrawami, a lubelskie - 111.

- My idziemy w jakość, nie w ilość - zapewniają przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.

Wśród zarejestrowanych w Warszawie podlaskich produktów znajdziemy sery: od twarogu hajnowskiego po koryciński, przez wybory cukiernicze np. mrowisko, sękacze sejneńskie, do dań gotowych m.in. kiszki i babki ziemniaczanej, pierekaczewnika, kartaczy, chłodnika litewskiego.

- Ostatnim wpisanym na listę tradycyjnym produktem jest pisanka lipska zarejestrowana 21 grudnia 2012 roku. Wniosek o wpis pisanki lipskiej został złożony przez Stowarzyszenie Miłośników Lipskiej Pisanki i Tradycji - informuje Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego w resorcie rolnictwa.

- Warto promować się wszędzie. My na tym korzystamy. Przyjeżdżają do nas turyści za serem. Chcą go kupić bezpośrednio u producenta - mówi Mirosław Lech, wójt gminy Korycin. Przypomina, że korycińskie sery posiadają także unijny certyfikat, który chroni go przed podróbkami. - Na listę produktów tradycyjnych chcielibyśmy też wpisać truskawkę - dodaje Mirosław Lech.

Pytają z Zakopanego i Szczecina

- Dany produkt regionalny jest doskonałą formą promocji regionu i produktu. Staramy się to wykorzystywać. Bierzemy udział w ogólnopolskich konkursach. Tradycyjne produkty można też znaleźć m.in. na targach, wystawach w kraju i za granicą - wymienia dyrektor Ewa Kulikowska.

Dzięki temu konkretny specjał kojarzony jest z województwem podlaskim.

- Wielokrotnie mieliśmy na przykład telefony z restauracji z Krakowa, Zakopanego, czy województwa zachodniopomorskiego z pytaniem, gdzie można nabyć choćby sery, miody - dodaje Kulikowska.

Wiele tradycyjnych produktów nie może być jednak sprzedawanych w całej Polsce, dopóki nie spełnią określonych wymogów.

- Ale nasi producenci są tak wypromowani, że turyści sami do nas przyjeżdżają. I o to chodzi. Poza tym i tak można spotkać ser koryciński na przykład w hotelu w Poznaniu na dobrej kolacji - dodaje dyrektor departamentu rolnictwa.

Dodatkową formą promocji będzie przygotowany właśnie przez urząd marszałkowski portal internetowy. Tutaj Podlasianie, turyści, ale i duże sieci handlowe znajdą produkty tradycyjne, ekologiczne, adresy i telefony producentów, do tego bazę agroturystyczną, szlaki kulinarne, choćby serowy. Produkty będą odpowiednio posegregowane. Na przykład turysta będzie mógł znaleźć potrawy tradycyjne związane z danym powiatem.

Natomiast 22 sierpnia odbędzie się w Białymstoku wojewódzki finał konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Finał ogólnopolski zostanie zorganizowany we wrześniu w Poznaniu.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna