Detektyw Zdrówko opanował Strzegom. Promocja sportu przez trening z gwiazdą

Partnerem cyklu jest ORLEN
Program Szkolnego Klubu Sportowego rozwija się w Polsce, a zwieńczeniem i wyróżnieniem dla najmłodszych adeptów sportu są specjalne eventy organizowane dla uczniów szkół. Tym razem wydarzenie odbyło się w Strzegomiu, gdzie pojawił się również Detektyw Zdrówko. Wydarzenia służą promocji sportowego trybu życia przez kontakt z największymi gwiazdami sportu w kraju.

Sportowy Klub Sportowy w Strzegomiu

Szkolny Klub Sportowy to rządowy program odbywający się niemalże w każdej gminie w Polsce, którego celem jest promocja aktywnego i zdrowego trybu życia wśród młodych uczniów i adeptów sportu. W ramach SKS-ów organizowane są również specjalne wydarzenia w różnych częściach kraju. Tym razem, 12 grudnia, program odwiedził halę sportową w Strzegomiu na Dolnym Śląsku.

Dzisiaj jesteśmy w Strzegomiu, w województwie dolnośląskim. Zostało zaproszonych około 10 szkół. Promujemy aktywność fizyczną i chcemy pokazać młodzieży, jak inaczej mogą wyglądać lekcje wf-u niż te, które znają. Przygotowaliśmy pewien zestaw różnych aktywności fizycznych, które mogą przeprowadzić, mogą w nich w różny sposób uczestniczyć - powiedział Krzysztof Kowalski z Instytutu Sportu.

Dzieci mają okazję zmierzyć się z dyscyplinami, których nie doświadczają na co dzień na zajęciach wychowania fizycznego. Dodatkowo poza zajęciami sportowymi dla najmłodszych adeptów sportu przygotowywane są dodatkowe atrakcje, gdzie częścią ich jest obecność maskotki - Detektywa Zdrówko - który opowiada m.in. o pozytywnych aspektach zdrowej diety.

Mamy fotobudkę. Mamy naszego Detektywa Zdrówko, z którym dzieci rozwiązują zagadki. Sama inicjatywa programu jest po to, żeby pokazać młodzieży, jak ważna jest aktywność fizyczna i jak ona kształtuje nie tylko sylwetkę, ale też psychikę i zachowania w przyszłości. W obecnych czasach ilość młodzieży siedzącej w telefonach, tabletach jest przerażająco wielka, więc staramy się oderwać je od ekranów i pokazać im, jak można w inny sposób wykonywać aktywności fizyczne - dodał Kowalski.

Gwiazdy sportu pomagają w promocji

Wprowadzanie dobrych nawyków i zachęcanie najmłodszych do sportowego trybu życia jest trudnym zadaniem w dzisiejszych czasach, dlatego organizatorzy wydarzeń robią wszystko, by jak najlepiej dotrzeć do dzieci. Na wydarzeniach z cyklu Sportowego Klubu Sportowego pojawiają się wybitni polscy sportowcy, którzy wielokrotnie reprezentowali Polskę na największych imprezach sportowych na świecie, jak chociażby Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Olimpijskie. Najmłodsi mieli okazję trenować już pod okiem Marii Andrejczyk czy Roberta Kubicy będących częścią ORLEN Teamu. Tym razem dzieci w Strzegomiu odwiedziła Agata Ozdoba-Błach - judoczka, która brała udział w Igrzyskach w Tokio w 2021 roku, a także zdobywała medale mistrzostw świata.

Towarzyszę dzieciom w pokonywaniu wszystkich zajęć na stanowiskach. Mamy tutaj różne dyscypliny: od badmintona, poprzez strzelanie z łuku i strzelanie z karabinu pneumatycznego.Ten event jest bardzo ciekawy, ponieważ dzieci mogą poznać różne konkurencje, których by nie poznały, na przykład, na zajęciach wf-u. Staram się też motywować dzieci, żeby wiedziały, że to nie jest tak, że rodzimy się z jakąś umiejętnością, tylko po prostu się rozwijamy całe życie i sport jest dla każdego, bo każdy znajdzie w sobie jakąś dyscyplinę upragnioną, jeśli będzie zainteresowany. Myślę, że takie dodatkowe zajęcia w szkołach jak SKS-y są potrzebne, bo tam dzieci mogą się zarazić pasją do sportu, a nauczyciele mogą wykryć różne sportowe talenty i pokierować dzieci w odpowiednią stronę - opowiedziała Agata Ozdoba-Błach.

Zachwytu nie ukrywają również same dzieci, które chętnie biorą udział w organizowanych zajęciach sportowych.

Ta impreza mi się bardzo podoba, ponieważ mogę zobaczyć różne sporty i zdobyć nowe umiejętności. Moją ulubioną atrakcją jest strzelanie z karabinu. Trenuję siatkówkę na SKS-ie od czterech lat. Daje mi to dużo radości. Bardzo lubię sport - wyznała Ala Curyło, uczennica SP nr 2 w Strzegomiu.

ORLEN inwestuje w przyszłość

Rozpowszechnianie sportu w całej Polsce pozwala dać szansę każdemu chętnemu na rozpoczęcie sportowej przygody. Nigdy nie wiadomo, który z młodych talentów okaże się przyszłym medalistą i reprezentantem Polski.

Prowadzę zajęcia z 15-osobową grupą dziewcząt. Są to zajęcia z piłki siatkowej. Mamy tutaj świetną bazę sportową. Zajęcia są atrakcyjne i dzieci bardzo chętnie na nie uczęszczają. Są dzieci, które mają ogromne predyspozycje, ale dużym plusem tych zajęć jest to, że dzieci mogą się odnaleźć niekoniecznie na najwyższym poziomie, a wszystkie, które chcą, mogą znaleźć coś dla siebie i się zainteresować. Na razie jeszcze jako takich sukcesów nie mamy. Sukcesem dla nas jest frekwencja i chęć uczestniczenia w tych zajęciach - zdradziła Ewa Kotowicz, trenerka SKS w SP nr 2 w Strzegomiu.

Aby jednak zajęcia mogły się odbywać na tak ogromną skalę, niezbędne jest wsparcie sponsorów, a największym, który współpracuje z rządowym programem Szkolnego Klubu Sportowego, jest ORLEN.

Program SKS jest finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz dzięki współpracy z Partnerem Głównym programu - ORLEN. Cieszymy się, że tak duża państwowa firma jest w stanie nam dopomóc finansowo, żebyśmy mogli organizować takie eventy dla młodzieży - powiedział Krzysztof Kowalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Detektyw Zdrówko opanował Strzegom. Promocja sportu przez trening z gwiazdą - Sportowy24

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna