Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Detergenty bez uczuleń

Wojciech Nowicki
Odzież, pościel, ręczniki powinny być prane w specjalnych proszkach dla alergików oraz co najmniej dwukrotnie wypłukane bez płynu zmiękczającego
Odzież, pościel, ręczniki powinny być prane w specjalnych proszkach dla alergików oraz co najmniej dwukrotnie wypłukane bez płynu zmiękczającego
Liczba alergików ciągle się zwiększa, a producenci proponują im hipoalergiczne produkty.

"Hipoalergiczny" - co to znaczy?

"Hipoalergiczny" - co to znaczy?

Nie tylko w medycynie istnieje wyraz określający, że czegoś jest mniej niż w warunkach normalnych, naturalnych. Jest to wywodzące się z greckiego słowo hypo- (w języku polskim poprawnie używamy formy hipo-).
Znane są terminy takie jak hipoglikemia - czyli obniżony poziom glukozy we krwi, czy hipotermia - oznaczający obniżoną temperaturę ciała. Określenie "hipoalergiczny" w przypadku produktów do prania odzieży dla osób z alergiami skórnymi jest informacją dla kupującego, że producent nie zastosował składników z grupy często alergizujących. Przez to minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii. Z hipoalergicznych proszków do prania usunięto ze składu uczulające wybielacze optyczne, aktywatory TAED, sztuczne barwniki czy intensywne kompozycje zapachowe.

Niemal 10 proc. Polaków, czyli ok. 4 miliony osób - jak wynika z badań epidemiologicznych prowadzonych w naszym kraju - cierpi na alergię na środki chemiczne.

Ten wzrost tłumaczy się na różne sposoby. Winowajcą jest zanieczyszczenie środowiska. Ale jedna z teorii mówi też, że może to wynikać z... większej niż niegdyś dbałości o higienę i zbyt częstego stosowania antybiotyków. Układ odpornościowy, który nie musi sam walczyć z bakteriami, wykorzystuje swój potencjał do walki z czynnikami niestanowiącymi dla niego zagrożenia, m.in. z pyłkami roślin.

Produkt bezpieczny

Słowo hipoalergiczny jest często stosowane przez lekarzy specjalistów, pojawia się w mediach. Jednak czy każdy używający tego zwrotu zna dokładnie jego znaczenie? Specjaliści zgodnie twierdzą, że najskuteczniejszą metodą postępowania w przypadku wystąpienia alergii, zapalenia lub zaburzeń skóry osoby uczulonej jest usunięcie alergenu. Dlatego osoby z wrażliwą skórą poszukują produktów, które nie zawierają w swoim składzie związków, będących najczęstszymi alergenami (substancji barwiących, alkoholu, alergizujących środków zapachowych, konserwantów) - tj. produktów hipoalergicznych.

Klient uwierzy

- Należy jednak pamiętać, że sformułowanie "produkt hipoalergiczny" nie oznacza, że produkt wolny jest od alergenów - mówi lek. med. Zbigniew Kurzyca, specjalista pediatra, alergolog. - Tylko że są one w mniejszym lub większym stopniu obniżone.
Nie każdy proszek do prania określany przez producenta jako delikatny dla skóry jest hipoalergiczny. Niektórzy stosując proste zabiegi (jasna szata graficzna, uśmiechnięte niemowlę na opakowaniu). I liczą, że konsument się na to "złapie".
Jednak nie wszystkie produkty przeznaczone do prania odzieży dzieci i niemowląt są produktami hipoalergicznymi. Tylko napis o treści "produkt hipoalergiczny" umieszczony na opakowaniu gwarantuje alergikom wybór najbezpieczniejszego artykułu.
- W naszym kraju certyfikaty dla środków piorących lub czyszczących wydawane są przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Państwowy Zakład Higieny lub inne upoważnione do tego instytucje - dodaje Kurzyca. - Taki certyfikat powinien znajdować się na opakowaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna