Diana Sokołowska zagarnęła całe złoto

Miłosz Karbowski
Diana Sokołowska świetnie pływa każdym stylem, także motylkowym
Diana Sokołowska świetnie pływa każdym stylem, także motylkowym A. Chomicz
Białystok, Gorzów Wielkopolski, Ciechanów. Diana Sokołowska z Juvenii Białystok zdobyła pięć złotych medali, a także pobiła dwa rekordy kraju w Mistrzostwach Polski 15-latków w pływaniu.

Pisaliśmy już, że białostoczanka to talent, nomen omen, "czystej wody". W Ciechanowie potwierdziła, że rozwija się fantastycznie. Wygrała wszystkie pięć dystansów, na których płynęła - tyle startów jednego zawodnika dopuszcza regulamin. Złote medale przypadły jej za zwycięstwa na 50, 100 i 200 metrów stylem dowolnym oraz na 200 m zmiennym i 50 m motylkowym.

Walczyła z infekcją

Diana pobiła dwa rekordy Polski 15-latków. Na 200 m dowolnym najlepszy wynik w historii kraju wynosi teraz 2.00.10, a na 100 dowolnym 55.71. Jej pozostałe "złote" rezultaty to: na 50 dowolnym - 26.02, 200 zmiennym - 2.15.69 i 50 motylkowym - 27.76.

- Trochę obawiałem się o formę Diany. Ostatnio przechodziła nawracające infekcje. Miała przerwy w treningach albo ćwiczyła będąc nie w pełni sił. Cóż jednak teraz mogę powiedzieć, jestem bardzo zadowolony z jej występu. Osiągnęła doskonałe rezultaty mimo wspomnianych infekcji. To tylko potwierdza jak duże ma jeszcze rezerwy - mówi trener Diany, Andrzej Mackiewicz z Juvenii Białystok.

Szkoleniowiec przyznaje, że z pamięci nie może już podać liczby rekordów Polski, jakie dzierży jego podopieczna w różnych kategoriach wiekowych. Jest ich około 30! Im wyższa kategoria, tym bardziej prestiżowe.

- Zaczęła starty wśród 15-latków i ma już dwa rekordy. Do końca roku jednak daleko, na pewno postaramy się o nowe - mówi Mackiewicz. - Naszym priorytetem są obecnie Mistrzostwa Polski seniorów w maju. Tam powalczymy o minima na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata juniorów - dodaje szkoleniowiec.

Diana została najlepszą zawodniczką mistrzostw. Jej dorobek zapewnił Juvenii drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, tylko za Wartą Poznań. Rekordy Polski białostoczanki były dwoma najlepszymi rezultatami imprezy. Dodajmy, że to nie pierwszy udany start Diany w Ciechanowie w tym roku. Dwa tygodnie wcześniej w Grand Prix Polski seniorów wygrała dystans 200 m stylem dowolnym, a na 200 m zmiennym była 4.

Ełczanin też mistrzem

Z pozostałych zawodników z naszego regionu w MP 15-latków znakomicie spisał się Maciej Falaciński z MOS-u Ełk. Ełczanin zdobył trzy złote medale: na 50, 100 i 200 m grzbietowym oraz jeden srebrny na 100 m zmiennym.

W Gorzowie Wielkopolskim odbyły się natomiast Mistrzostwa Polski 14-latków. Tu nasi pływacy dwukrotnie stawali na podium. Srebrne medale zawisły na szyjach dwóch młodych pływaków. Norbert Wawulski z Wodnika Bielsk Podlaski był 2. na 50 metrów stylem klasycznym (wynik 31.82). Ex aequo z Bartoszem Katolikiem z Dąbrowy Górniczej 2. miejsce na 400 m zmiennym zajął Michał Szmajda z Olimpijczyka Suwałki (4:49.03).