MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla nich głos to cud. To już 30 lat Podlaskiego Towarzystwa Laryngektomowanych (zdjęcia)

Agata Sawczenko
Dla nich głos to cud. To już 30 lat Podlaskiego Towarzystwa Laryngektomowanych
Dla nich głos to cud. To już 30 lat Podlaskiego Towarzystwa Laryngektomowanych Urszula Łobaczewska
Poruszające historie, gratulacje, nagrody, dyplomy... Do tego przepiękny koncert. W piątek Podlaskie Towarzystwo Laryngektomowanych uroczyście obchodziło 30. rocznicę istnienia.

Chorym na raka krtani świat się załamuje dwa razy. Raz, gdy usłyszą diagnozę. Drugi raz, gdy po operacji ratującej życie nie mogą mówić. Na szczęście usunięcie krtani to nie wyrok. Są sposoby, by mimo wszystko nauczyli się mówić.

Magdalena Fabczak: To cudowne, gdy pacjent bez krtani zaczyna śpiewać

Jedną z metod opracowała białostoczanka, logopedka Magdalena Fabczak. Jej podopieczni działają - wraz z nią - w Podlaskim Towarzystwie Laryngektomowanych już 30 lat. Do stowarzyszenia należy około 200 osób. W ciągu 30 lat istnienia Podlaskiego Towarzystwa Laryngektomowanych około pięć tysięcy osób nauczyło się dzięki niemu na nowo mówić.

Jubileusz obchodzili uroczyście w piątek (23 września). Były przemowy, pokazy odzyskanego głosu, koncert. Przewodnicząca Towarzystwa Magdalena Fabczak otrzymała od prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Wręczył go wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna