MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do Kolna wrócił parowóz

Hubert Bar
- Pamiętam dokładnie, jak wyglądały lampy tej lokomotywy - mówi Andrzej Duda, burmistrz Kolna. - Na podstawie dawnych zdjęć przywrócimy jej wygląd, który pamiętają starsi mieszkańcy.
- Pamiętam dokładnie, jak wyglądały lampy tej lokomotywy - mówi Andrzej Duda, burmistrz Kolna. - Na podstawie dawnych zdjęć przywrócimy jej wygląd, który pamiętają starsi mieszkańcy. H. Bar
Kolno. W czwartek przybył do miasta jeden z sześciu parowozów, które kiedyś jeździły po kolneńskich wąskich torach.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie obiecało już pomoc przy sprowadzeniu do Kolna zabytkowej drezyny. Wycieczki napędzaną siłą ludzkich mięśni drezyną po półkilometrowym torze mają stać się dodatkową atrakcją. Koniec trasy przez Kolno planowany jest przy ul. Wojska Polskiego, tuż za wjazdem na stadion.

Lokomotywę przywrócą do stanu dawnej świetności pracownicy ZGKiM w Kolnie, a powstającym peronem-muzeum administrować będzie Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu. W przedsięwzięciu pomaga Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

- Trzyosiowa lokomotywa waży 9 ton - mówi Czesław Gwara, kierownik sochaczewskiego muzeum. - Powstała w 1948 roku i nie posiada tendra, czyli doczepianego zbiornika na węgiel i wodę - Gwara tłumaczy, że tego typu lokomotywy jeździły na Podlasiu na prośbę nadleśnictwa, żeby nie zaprószyć ognia.
Parowozik dotychczas stał w Ełku i był drogowskazem do tamtejszego muzeum kolei wąskotorowej.

- Dzięki przychylności prezydenta Ełku i jego pomocy, prace nad naszą Izbą Pamięci Kolei Wąskotorowej ruszają tak szybko - cieszył się burmistrz Andrzej Duda, nadzorując odbiór lokomotywy. - Po uruchomieniu jej mechanizmów zwiedzający będą mogli nawet osobiście użyć gwizdka!

Izba stanie prawdopodobnie przy ul. Kolejowej. Dwa wagony doczepione do parowozu staną się muzeum kolei, a dwa kolejne pomieszczą ekspozycje poświęcone sybirakom. Planowane jest też otwarcie wagonu restauracyjnego.

Zrekonstruowany peron ze szlabanem będzie się różnił od oryginału tylko zadaszeniem. Dawniej wsiadano do kolejki pod gołym niebem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna