Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do lekarza rodzinnego bez ubezpieczenia

(luk)
Do lekarza rodzinnego bez ubezpieczenia
Do lekarza rodzinnego bez ubezpieczenia Archiwum
Od czwartku wchodzą w życie zmiany, które mają ułatwić dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej dla osób, które, mimo że posiadają prawo do świadczeń, wyświetlają się w systemie EWUŚ jako nieubezpieczone oraz tym, które nie są zgłoszone do ubezpieczenia.

Zgodnie z nowymi przepisami w obu tych sytuacjach pacjenci (lub ich opiekunowie prawni) będą mogli złożyć oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej i uzyskać nieodpłatnie poradę lekarską, w tym podstawowe badania laboratoryjne związane z realizacją świadczeń z zakresu POZ. Koszty tych świadczeń pokryje NFZ.

Lekarz będzie mógł też takim pacjentom wystawić recepty, jakie otrzymują osoby posiadające prawo do świadczeń. Jednak jeśli osoba, której wystawiono receptę, pomimo złożenia przez nią oświadczenia okaże się nieubezpieczona, będzie musiała ponieść koszty refundacji. Nowe przepisy wprowadzają również możliwość wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Skorzystanie z niej zagwarantuje pacjentom, że NFZ nie będzie dochodził od nich należności za udzielone świadczenia, jeżeli jedyną przyczyną braku prawa do świadczeń w chwili ich uzyskania był brak zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

To zmiany przejściowe. Od stycznia 2018 r. ma zacząć obowiązywać zasada, zgodnie z którą wszystkim obywatelom będzie przysługiwać darmowy dostęp do publicznej opieki zdrowotnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna