Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe etaty w podlaskiej policji. Powód – sytuacja na polsko-białoruskiej granicy

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Mł. insp. Paweł Maciejuk, naczelnik Wydziału Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej w KWP w Białymstoku
Mł. insp. Paweł Maciejuk, naczelnik Wydziału Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej w KWP w Białymstoku fot. Anatol Chomicz/ Polska Press
Ile osób może zostać przyjętych w tym roku do służby w podlaskiej policji? Jakie muszą spełnić kryteria? Na jakie warunki mogą liczyć? O tym w rozmowie z mł. insp. Pawłem Maciejukiem, naczelnikiem Wydziału Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej w KWP w Białymstoku.

Ilu funkcjonariuszy służby w podlaskiej policji?
Do czerwca tego roku mieliśmy 3038 etatów. Na wniosek komendanta wojewódzkiego, od 1 czerwca, Komendant Główny Policji wzmocnił Oddział Prewencji Policji w Białymstoku o 46 etatów. Teraz garnizon podlaski liczy 3084. Mamy jednak obietnicę, że pod koniec roku liczba ta wzrośnie o kolejne 46. To oznacza, że zamiast dwóch, białostocki OPP będzie miał trzy kompanie.

Skąd te działania?
To wzmocnienie etatowe w głównej mierze jest związane z ochroną wschodniej granicy z Białorusią i przeciwdziałaniem nielegalnemu przekraczaniu granicy.

Kiedy ostatnio zwiększana była liczba policyjnych etatów w woj. podlaskim?
Było to 5 lat temu, w maju 2017 r.

Jak wygląda tegoroczna rekrutacja?
W pierwszym półroczu 2022 roku w nasze szereg wstąpiło łącznie 98 nowych funkcjonariuszy, w tym 19 kobiet. Do końca tego roku zamierzamy przyjąć około 150 osób, w trzech terminach doboru – sierpniu, wrześniu i grudniu.

Co powinny zrobić osoby zainteresowane służbą w podlaskiej policji?
Na początek zaznaczę, że dobór do policji trwa cały rok. Procedura jest niezmienna od lat – w pierwszej kolejności - w dowolnej komendzie w woj. podlaskim należy złożyć wymagane dokumenty. Ich lista znajduje się na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, w zakładce „Rekrutacja”. To m.in. podanie o przyjęcie do służby, życiorys, kwestionariusz osobowy, zaświadczenie o niekaralności. Po złożeniu dokumentów kandydat jest zapraszany na wstępną rozmowę. Po niej odbywają się testy sprawności fizycznej i testy wiedzy (od roku odbywają się na terenie komendy wojewódzkiej przy ul. Sienkiewicza w Białymstoku, wcześniej w szkole policyjnej w Szczytnie). Osoby z pozytywnym wynikiem umawiane są na testy psychologiczne, które badają przydatność do służby w policji. Następnie odbywa się rozmowa kwalifikacyjna, po której kandydaci kierowani są na komisję lekarską. Przed ostatecznym przyjęciem do służby, sprawdzamy, czy dana osoba cieszy się nieposzlakowaną opinią w środowisku i czy nie miała konfliktów z prawem.

Co z kobietami?
Kobiety mają takie same wymagania i równe szanse, jeżeli chodzi o przyjęcie do służby. Panie dobrze sobie radzą zarówno na testach, jak i później w policji.

Ile ich służy w podlaskim garnizonie?
Aktualnie to dokładnie 679, czyli 22 procent wszystkich funkcjonariuszy.

Po przyjęci do służby świeżo upieczony policjant odbywa 6-miesięczny kurs podstawowy w jednej ze szkół policyjnych. W tym czasie ma zapewniony nocleg i wyżywienie, a w czasie szkolenia otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 3,4 tys. zł "na rękę". Na jakie zarobki może liczyć potem?
Policjant po kursie podstawowym zarabia 4,3 tys. zł netto. Po 5 latach służby kwota ta wzrasta do średnio 4,8 tys. zł. W przypadku funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji wynagrodzenie jest jeszcze wyższe, bo to – odpowiednio – 4,7 tys. zł netto oraz 5,2 tys. zł netto.

Duże jest zainteresowanie?
Każdego roku otrzymujemy około 800 podań. Do służby w policji dostaje się około 50 procent osób, które złożyły dokumenty.

Na którym etapie, mówiąc kolokwialnie, „odpada” najwięcej osób?
Na etapie badania psychologicznego.

Dlaczego te badania są tak istotne, a jednocześnie sprawiają taką trudność kandydatom?
Testy psychologiczne nie sprawdzają zdrowia psychicznego, ale przygotowanie człowieka do służby w policji, czyli dojrzałość emocjonalną kandydata. Przykładowo odporność na stres, funkcjonowanie w społeczeństwie, umiejętność podporządkowania się poleceniom.

Nie każda osoba, która się zakwalifikuje, od razu jest przyjmowana do policji.
Zdarza się, że z uwagi na brak wolnych etatów, przyjmowana jest dopiero w kolejnym roku. Wakaty pojawiają się często w I kwartale, gdyż w okresie styczeń-marzec (z uwagi na najbardziej korzystne warunki) przechodzi na emeryturę najwięcej policjantów.

Ilu funkcjonariuszy odeszło z tego powodu w tym roku?
104. Dzięki wprowadzonemu w październiku 2020 r. dodatkowi motywacyjnemu, liczba odejść ze służby w podlaskiej policji zmniejszyła się o 30 proc. w porównaniu do lat ubiegłych.

A jakie to dodatki?
Po 25 latach służby policjant otrzymuje miesięcznie dodatkowo 1,5 tys. zł brutto. Po 28,5 roku ten dodatek motywacyjny wynosi 2,5 tys. zł.

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna