Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokarmianie zwierząt w zimie. Psy, koty i pataki potrzebują pomocy

Krzysztof Jankowski [email protected]
– Przydomowym psom zapewnijmy ciepłą budę lub budynek gospodarczy. I podawajmy im wysokokaloryczną karmę – mówi doktor Włodzimierz Ślesiński. – Kotom w mieście pozwólmy przeczekać zimę w piwnicy. By nie brudziły, wystarczy kawałek kartonu z wysypanym piaskiem, który koty potraktują jak kuwetę.
– Przydomowym psom zapewnijmy ciepłą budę lub budynek gospodarczy. I podawajmy im wysokokaloryczną karmę – mówi doktor Włodzimierz Ślesiński. – Kotom w mieście pozwólmy przeczekać zimę w piwnicy. By nie brudziły, wystarczy kawałek kartonu z wysypanym piaskiem, który koty potraktują jak kuwetę. K. Jankowski
Zima to ciężki czas dla zwierząt. Pomóżmy im!

Podlaska zimowa aura nie sprzyja w tym roku zwierzakom. Padający śnieg utrudnia znalezienie pożywienia, a niskie temperatury powodują, że jeść trzeba więcej, by nie zamarznąć.

- Dlatego warto pomóc zwierzętom przetrwać zimę - mówią weterynarze, leśnicy i myśliwi.
W trudnej sytuacji są bezdomne zwierzęta w mieście. W schroniskach brakuje dla nich miejsc.
- Tylko w okresie świąt trafiło do nas dwanaście szczeniaków wyrzuconych z domów przez bezdusznych ludzi - opowiada Alina Jarosz, kierowniczka schroniska Ciapek w Hajnówce.

Otwórz kotu piwnicę

Specjaliści proszą nas, byśmy dbali także o wolno żyjące koty.
- Zazwyczaj mieszkają one w naszych piwnicach - mówi Włodzimierz Ślesiński, weterynarz z Bielska Podlaskiego. - Pamiętajmy, że koty dla nas pracują. Dzięki nim nie mamy wokół siebie gryzoni, które mogłyby wyjadać zapasy i roznosić choroby. To znacznie zdrowszy sposób walki ze szkodnikami, niż wysypywanie niebezpiecznych trucizn.

Pamiętajmy też o zwierzętach przydomowych. Najczęściej są to psy w budach lub na łańcuchu.
- Pies kurtki nie nałoży, więc musimy pamiętać, żeby jego buda była ocieplona. Mały daszek czy kojec nie ochroni zwierzęcia przed przenikliwym wiatrem - mówi doktor Ślesiński. - Można psu pozwolić wejść do piwnicy lub pomieszczenia gospodarczego. I trzeba pamiętać o podawaniu mu ciepłej, ale nie gorącej karmy oraz pilnować, by woda do picia nie zamarzała w misce.

Każdy z nas zimą może pomóc też szukającym jedzenia ptakom.
- Dokarmiamy je pyzami, czyli kulami tłuszczu z ziarnami zbóż - mówi Sebastian Ostasze-wski, specjalista Nadleśnictwa Bielsk. - Pamiętajmy, że karma musi być sucha i niespleśniała. Dlatego odradzamy karmienie chlebem bądź ciastem.

Ptaki przyzwyczajają się do miejsc, w którym znajdują pożywienie i lecą do nich kilometrami. Jeśli zaczynamy je karmić, to róbmy to konsekwentnie.

Sypią ziarno do paśnika

O zwierzęta dbają też myśliwi.
- Mamy paśniki na siano i owies oraz korytka na zboże. Pobierają je sarny, jelenie, łosie - opowiada Zbigniew Choroszkiewicz, łowczy Koła Łowieckiego "Ryś" w Bielsku Podlaskim. - Pod daszkami dzikom wykładamy kukurydzę, pszenicę i owies, a w budkach zboże dla kuropatw i zajęcy.

Najtrudniejszy czas dla dzikiej zwierzyny to moment, gdy pokrywa śnieżna jest gruba i twarda. Wtedy zwierzęta nie mogą dokopać się do ziemi.

- Wtedy dokarmiamy je dwa razy w tygodniu - mówi łowczy Zbigniew Choroszkiewicz.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna