Domy z drewna – popularne m.in. w Niemczech, Kanadzie i Norwegii – praktycznie nie są budowane w Polsce. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są liczne mity powtarzane na temat budynków drewnianych. Często wierzymy w nie bezkrytycznie, choć nie ma w nich ani odrobiny prawdy.
Sprawdź w galerii, w jakie mity na temat domów z drewna nie warto wierzyć:
Domy z drewna – dlaczego prawie nie powstają w Polsce?
Przez wiele lat budownictwo drewniane praktycznie w Polsce nie istniało. Kto mógł sobie pozwolić na dom jednorodzinny, stawiał budynek murowany, uważany za trwalszy i bezpieczniejszy. Efekt? Nowoczesne, szybkie w budowie, bezpieczne i komfortowe domy drewniane, chętnie stawiane m.in. w Niemczech, są u nas praktycznie nieznane.
- Budynki, które mają twarze. Też je widzisz? Te zdjęcia poprawią ci humor
- Budowa domu – jakie formalności załatwisz przez internet? Oto lista wniosków online
- Właściciele mieszkań z piekła rodem. Na nich nie chcesz trafić, wynajmując lokal
- Zachwycające budowle na przepięknych zdjęciach. Konkurs fotografii #Architecture2020
Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Ministerstwo Środowiska, domy z drewna kojarzą się dziś Polakom przede wszystkim z domami góralskimi, starymi wiejskimi chatami lub domkami letniskowymi. Praktycznie nikt nie wie, że z drewna można z powodzeniem stawiać (i w wielu krajach stawia się) nawet budynki wielorodzinne i wieżowce. Przykładem jest choćby Kanada:
– Drewno jest najpopularniejszym materiałem budowlanym w Kanadzie – pisze MŚ w raporcie „Środowiskowe aspekty nowoczesnego budownictwa drewnianego". – Dotyczy to zwłaszcza zabudowy mieszkaniowej, zarówno domów jednorodzinnych jak również bliźniaków i niskich budynków wielorodzinnych.
Zobacz, ile prawdy jest w najczęściej powtarzanych mitach na temat domów drewnianych:
Ponieważ Polacy nie wiedzą, że z drewna można budować nowocześnie i bezpiecznie, nie decydują się na takie domy. Sprawia to, że na naszym rynku brakuje fachowców od budownictwa drewnianego. Brak fachowców utrudnia z kolei postawienie drewnianego domu i podnosi koszty budowy, co zniechęca kolejne osoby do takiej inwestycji. Jeśli dołożyć do tego krążące w społeczeństwie mity, trudno się dziwić, że bardzo trudno spotkać w naszym kraju drewniany budynek mieszkalny.
Sytuacja powoli zaczyna się jednak zmieniać. Liczba inwestorów wybierających domy z drewna z każdym rokiem w Polsce rośnie, choć bardzo powoli – według danych GUS wciąż jest to zaledwie kilkaset takich obiektów rocznie. Warto też jednak przywołać ankietę Oferteo.pl, która wykazała, że spośród 550 ankietowanych osób aż 16 proc. postawiło w 2020 r. dom drewniany. To znacznie więcej niż w roku 2019, kiedy takich osób było zaledwie 2 proc.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?