Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty 2020. Bez zmian we wniosku? Wystarczy złożyć oświadczenie!

(d)
W tym roku można skorzystać z uproszczenia i część rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie i płatności obszarowe złoży oświadczenia o braku zmian, zamiast pełnego wniosku w aplikacji eWniosekPlus
W tym roku można skorzystać z uproszczenia i część rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie i płatności obszarowe złoży oświadczenia o braku zmian, zamiast pełnego wniosku w aplikacji eWniosekPlus Polskapress
Od 2 marca można składać oświadczenia zamiast wniosków o płatności bezpośrednie i płatności obszarowe. Chodzi o potwierdzenie braku zmian w 2020 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2019. Jednak, aby złożyć oświadczenie, trzeba spełnić kilka warunków.

W tym roku ponownie można skorzystać z uproszczenia i część rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie i płatności obszarowe złoży oświadczenia o braku zmian, zamiast pełnego wniosku w aplikacji eWniosekPlus.

Trzeba spełnić warunki

Podstawowy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe został wyznaczony na okres od 15 marca do 15 maja. Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie, ale trzeba się jednak liczyć z pomniejszeniem dopłaty. Za każdy dzień roboczy opóźnienia, stosowane będzie zmniejszenie płatności o 1 procent należnej kwoty płatności. Już od 2 lat wnioski składa się przez internet. Jednak przed tym terminem część rolników może skorzystać z możliwości złożenia oświadczenia.

Jest kilka warunków. Przede wszystkim rolnicy potwierdzają brak zmian co do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2019 roku. Drugim kryterium jest wielkość upraw. Oświadczenia mogą złożyć rolnicy, którzy zadeklarowali we wniosku złożonym w 2019 r. powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha. Ważne jest także to, że w 2020 roku ubiegamy się o te same płatności co we wniosku o przyznanie płatności w 2019 roku - wyłącznie o:

 • jednolitą płatność obszarową,
 • płatność za zazielenienie,
 • płatność dodatkową,
 • płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu,
 • płatność do owiec,
 • płatność do kóz,
 • płatność niezwiązaną do tytoniu,
 • płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020),
 • •wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013),
 • •premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).

Oświadczenie może być składane przez rolników, którzy:

 • •w 2019 r. nie ubiegali się o przyznanie:
  - płatności dla młodych rolników, płatności do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno, płatności do powierzchni upraw roślin pastewnych, płatności do powierzchni uprawy buraków cukrowych, płatności do powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych, płatności do powierzchni uprawy truskawek, płatności do powierzchni uprawy pomidorów, płatności do powierzchni uprawy lnu, płatności do powierzchni uprawy konopi włóknistych, płatności do bydła, płatności do krów,
  - płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020),
  - płatności ekologicznej (PROW 2014-2020),
 • •zadeklarowali we wniosku złożonym w 2019 r. powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha,
 • •potwierdzają brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2019 roku,
 • •chcą ubiegać się w 2020 roku o te same płatności co we wniosku o przyznanie płatności w 2019 roku.

Skuteczne złożenie oświadczenia jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie płatności na rok 2020 i ubieganiem się przez rolnika o płatności, o które ubiegał się w 2019 roku. Oświadczenie może zostać złożone osobiście przez rolnika, przez osobę trzecią lub za pośrednictwem poczty (w tym przypadku za datę wpływu do ARiMR uznaje się datę stempla pocztowego). Oświadczenie złożone drogą elektroniczną za pośrednictwem e-maila nie zostanie uznane jako złożone skutecznie (tylko oświadczenia złożone w formie dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej zostaną uznane jako złożone skutecznie).

Po złożeniu oświadczenia, jeśli jest to zasadne, rolnik może złożyć formularz zmiany do wniosku w terminie do dnia 1 czerwca 2020 r. (ustawowy termin na składanie zmian, tj. 31 maja 2020 roku, przypada w niedzielę).

Uwaga! To jest ważne

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w przypadku, gdy w 2019 roku zostały wykryte w sprawie o przyznanie płatności przedeklarowania powierzchni stwierdzonej względem powierzchni deklarowanej i rolnik złoży w 2020 roku oświadczenie, w którym potwierdzi brak zmian w powierzchniach deklarowanych działek do płatności, wówczas przedeklarowania mogą zostać także wyliczone w sprawie w roku 2020, co może skutkować zmniejszeniem lub odmową przyznania płatności.

W przypadku, gdy oświadczenie zostanie złożone przez rolnika, który nie spełnia wymogów ustawowych do złożenia oświadczenia lub w oświadczeniu będą braki formalne, które nie zostaną uzupełnione (np. brak podanych danych osobowych lub brak podpisu) lub oświadczenie wpłynie do ARiMR po terminie, wówczas zostanie wydane „Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania”.
W przypadku wydania „Postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania” rolnik ma prawo złożyć wniosek o przyznanie płatności na rok 2020 (o ile nie minął termin na składanie wniosków o przyznanie płatności).

Tutaj mamy wzór "Oświadczenia potwierdzającego brak zmian w 2020 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2019:

Oświadczenie o braku zmian 2020 from poranny24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna