Dramat Huberta Hurkacza. Polak przegrał w finale turnieju w Bazylei!

Zbigniew Czyż
Hubert Hurkacz
Hubert Hurkacz Andrzej Szkocki /Polska Press
Huber Hurkacz bez kolejnego tytułu w tym sezonie. Polak przegrał w finale tenisowego turnieju ATP 500 w Bazylei z Kanadyjczykiem Felixem Augerem-Aliassimem 6:7, 6:7. W żadnym z dwóch setów tenisistom nie udało się ani razu przełamać rywala. Mecz trwał godzinę i 54. minuty. Za awans do finału wrocławianin wywalczył 300 punktów i w klasyfikacji ATP Race awansował na 10. miejsce. Polak w dalszym ciągu ma szanse na występ w ATP Finals w Turynie. We Włoszech zagra ośmiu najlepszych tenisistów tego sezonu. Do zajmującego ósme miejsce w zestawieniu Duńczyka Rune Holgera traci tylko 215 punktów. O wszystkim zadecyduje turniej ATP 1000 w Paryżu, który rozpoczyna się już w poniedziałek.

Pierwszy gem w meczu dla Kanadyjczyka.

Hurkacz wyrównuje po swoim podaniu na 1:1.

Auger-Aliassime pewnie wygrał swój kolejny gem 2:1.

Wielkie problemy Hurkacza przy własnym podaniu, ale po długim gemie utrzymuje je i doprowadza do remisu, jest 2:2.

Kolejne dwa gemy miały identyczny przebieg, 3:3.

Kanadyjczyk wychodzi na prowadzenie 4:3, ale Hurkacz ponownie doprowadza do wyrównania, 4:4.

Żaden z tenisistów nie pozwala na przełamanie. 5:5.

6:6, o rozstrzygnięciu w pierwszym secie zadecyduje tie-break.

A w nim lepszy Kanadyjczyk, który wygrywa 7:3 i prowadzi w meczu 1:0.

Udany początek drugiego seta dla Hurkacza, Polak prowadzi 2:1.

3:2 dla Hurkacza.

Podobnie jak w pierwszym secie żaden z tenisistów nie pozwala się przełamać, 4:3 dla Polaka.

4:4

Zapowiada się niezwykle emocjonująca końcówka drugiej partii, 5:5!

6:6. O rozstrzygnięciu w drugim secie zadecyduje tie-break.

Niestety, Kanadyjczyk wygrywa tie-breaka 7:5, a cały mecz 2:0!

Polak, który zaledwie dwa tygodnie wcześniej wygrał turniej rangi 1000 w Szanghaju, tym razem walczy o tytuł w Bazylei. Jego przeciwnik, Felix Auger-Aliassime, niemal rok temu był szóstą rakietą świata, obecnie plasuje się na 19. pozycji. To pierwszy finał Kanadyjczyka w 2023 roku.

Przeciwnik wrocławianina ostatnich miesięcy nie wspomina najlepiej. W okresie od kwietnia do połowy października rozegrał czternaście meczów i aż dwanaście z nich przegrał. Symptomy poprawy pojawiły się w Tokio, gdzie dotarł do ćwierćfinału. W Bazylei osiągnął z kolei swój największy tegoroczny sukces. Dziś chce zdobyć piąty w karierze tytuł (cztery poprzednie triumfy zanotował w poprzednim sezonie).

Hurkacz z 23-letnim Kanadyjczykiem mierzył się dotychczas trzykrotnie. Wygrał tylko raz - w ubiegłym roku w Halle (7:6, 7:6). Wcześniej, także w Halle (2021) oraz w Miami (2019) nasz tenisista nie był w stanie ugrać nawet seta.