Dwójka naszych pływaków w finałach Mistrzostw Polski

Daniel Rzadkowski i Diana Sokołowska
Daniel Rzadkowski i Diana Sokołowska Archiwum
17-letni Daniel Rzadkowski (Olimpijczyk Suwałki) i 15-letnia Diana Sokołowska (Juvenia Białystok) wywalczyli awans do finałowych wyścigów Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu, jakie zaczęły się w czwartek w Poznaniu.

Nasi zawodnicy najpierw startowali w porannych eliminacjach. Świetnie spisała się w nich Sokołowska, która była najszybsza na 100 metrów stylem dowolnym z czasem 55.36. Rzadkowski zajął 3. miejsce na 50 m st. dowolnym (22.56), wyprzedzając... 106 zawodników. Do rywalizacji w konkurencji sprinterów stanęło bowiem aż 109 pływaków.

Do półfinału zakwalifikował się także Bartosz Zarzecki. 18-letni zawodnik ATP Augustów był 13. na 100 m stylem klasycznym (1:03.17). Marcin Jabłoński z Juvenii zajął natomiast 21. (pierwszą rezerwową) pozycję na 100 metrów motylkiem (56.26). Ostatecznie jednak w półfinałach wystartował.

Seria popołudniowa zaczęła się świetnym startem Rzadkowskiego. W półfinałach 50 metrów uzyskał drugi czas (22.44) i na dobre zapachniało medalem. Zaledwie 12 setnych sekundy, by wejść do 10-osobowego finału zabrakło Zarzeckiemu. Zajął 11. miejsce (1:02.42). Jabłoński dał z siebie wszystko w półfinale setki motylkiem i wywalczył w sumie 15. lokatę (55.51). Tę fazę rywalizacji znakomicie zakończyła Sokołowska, nokautując rywalki na 100 metrów stylem dowolnym. Wynik 55.04 był najlepszy w półfinałach i w piątek Diana ma realną szansę na złoto.

Punktem kulminacyjnym czwartku był finał z udziałem Rzadkowskiego. Suwalczanin wyśrubował swój wynik z poprzednich wyścigów do rezultatu 22.26. Starczyło to jednak na pechowe, 4. miejsce. Do podium zabrakło 3 setnych sekundy.

Dodajmy, że 6. pozycję w gronie 11 "żelaznych" pań, które odważyły się wystartować na 1500 m stylem dowolnym, zajęła Alicja Szczytko z Olimpijczyka Suwałki. Jej miejsce byłoby zapewne wyższe, ale 16-latka startowała w słabszej serii, gdzie, jako wyraźnie lepsza od rywalek, walczyła sama z czasem. Ostatecznie osiągnęła rezultat 17:05.41. A. Szczytko, Arleta Aleksandrowicz,, Natalia Szczytko i Ewelina Bartoszewicz z Olimpijczyka zajęły też 7. lokatę w sztafecie 4x100 metrów dowolnym (czas 3:58.84) w ostatnim wyścigu pierwszego dnia mistrzostw.