Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieciństwo bez pluszaków?

Wojciech Nowicki
Nie można pozbawić dziecka jego ulubionych zabawek, warto jednak zachować szczególną ostrożność.
Nie można pozbawić dziecka jego ulubionych zabawek, warto jednak zachować szczególną ostrożność.
Rodzice, których dzieci są uczulone na roztocze lub cierpią na astmę, powinni pozbyć się alergenów z pokoju malucha.

Aby przykre objawy uczuleń nie nasilały się, pokój ten należy odpowiednio często porządkować.

- Często czyli regularnie, choć niekoniecznie późnym wieczorem - radzi dr Joanna Lidia Słowikowska, pediatra. - Wówczas poruszone cząsteczki kurzu będą unosić się w powietrzu jeszcze przez kilka godzin, a śpiące dziecko będzie je wdychało. Podczas odkurzania pokoju mały alergik powinien przebywać w innym pomieszczeniu; uniknie wtedy kontaktu z alergenami.

Najlepiej zakupić odkurzacze z filtrem HEPA, służącym do dezynfekcji powietrza. Zatrzymuje on komórki grzybów, pierwotniaków i bakterii.

Używanie odpowiednich środków czystości także zmniejszy ryzyko wystąpienia objawów alergicznych. Podczas mycia poszczególnych powierzchni nie należy stosować silnych detergentów. Intensywne środki zapachowe mogą powodować podrażnienia układu oddechowego malca.

Harmonogram sprzątania

Codziennie rano warto wywietrzyć pomieszczenie oraz łóżeczko, w którym spało dziecko. Należy zaniechać tej czynności wyłącznie w szczycie pylenia roślin, jeśli maluch cierpi na katar sienny. Jeżeli nie ma możliwości otworzenia okna (np. ze względu na bezpieczeństwo) warto zainstalować w dziecięcym pokoju klimatyzację lub wentylację mechaniczną. I nie zapomnieć o regularnym czyszczeniu jej systemów.

- Odkurzanie podłóg oraz wycieranie ich na mokro to czynności, które mama alergika powinna wykonywać każdego dnia - mówi dr Słowikowska. - Warto również wcielić w życie zasadę codziennego ścierania kurzu z mebli.
Przy wybieraniu mebli do dziecięcego pokoju należy zwrócić uwagę na takie, które łatwo utrzymać w czystości. Najlepsze są te wykonane z litego drewna, bez otwartych półek. Na nich bowiem gromadzi się najwięcej kurzu.
Zabudowanie ściany w pokoju dziecka zamkniętymi szafkami od podłogi aż do sufitu wyeliminuje konieczność codziennego wycierania. Szczyty szafek, ramy obrazków, plastikowe zabawki oraz parapety, na których osadza się kurz najlepiej ścierać wilgotną ściereczką raz w tygodniu.

Bielizna pościelowa małego alergika powinna być zmieniana co tydzień. Wypranie jej w temperaturze co najmniej 60 st.C w hipoalergicznym proszku zagwarantuje usunięcie alergenów.

Przytulanki zakazane

- Pluszaki są poważnym zagrożeniem dla zdrowia alergika, dlatego rodzice powinni ograniczyć ich liczbę do minimum - zaleca lekarz. - Wszystkie warto umieścić w szklanej gablotce lub w drewnianej skrzyni.

Aby pozbyć się alergenów najlepiej prać je systematycznie (raz w tygodniu) w temperaturze 60 st.C używając hipoalergicznego proszku, który jednocześnie uchroni intensywne kolory zabawek.

Te pluszaki, które z różnych przyczyn nie powinny być prane, należy zapakować w torbę i włożyć do zamrażalnika na 3-4 godziny. W ten sposób żywe roztocze zostaną zlikwidowane. Po wymrożeniu, warto jednak wypłukać zabawki w wodzie, by zmyć pozostałości roztoczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna