Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki tym pomysłom, na wsi się nie nudzą (zdjęcia)

Andrzej Matys
Nagrodzono najlepsze inicjatywy integrujące i aktywizujące wiejskie środowiska
Nagrodzono najlepsze inicjatywy integrujące i aktywizujące wiejskie środowiska Henryka Zgiet
Nagrodzono najlepsze inicjatywy integrujące i aktywizujące wiejskie środowiska.

Amatorski Teatr z Dzięciołowki, Czarnodziejki ze Studzianek, Sołectwo z Woli Zambrowskiej - to zdobywcy głównych nagród w trzeciej edycji Wojewódzkiej Olimpiady Aktywności Wiejskiej. Nagrody i wyróżnienia przyznano kilkunastu grupom, stowarzyszeniom i sołectwom za ich działalność na rzecz aktywizacji i integracji środowisk wiejskich. Opuszczali wczoraj Urząd Marszałkowski z czekami wartymi od sześciu do tysiąca złotych.

- Prowadzimy terapię zajęciową, a jedną z jej form jest teatr - mówiła Jadwiga Borsuk, prowadząca teatr w Domu Pomocy Społecznej w Dzięciołówce. - Chodzi nam o edukację i integrację naszych podopiecznych. Dlatego stworzyliśmy zespół, do którego należą wszyscy. Robimy spektakle bez słów, bo oni nie nauczą się tekstu. Ale mamy w repertuarze np. musical. Jeździmy też na przeglądy i ostatnio wróciliśmy z nagrodą. Dzisiaj wystawiamy sztukę o prywatnym życiu Jana Matejki.

- Zorganizowaliśmy rajd rowerowy, w którym ważna była rekreacja, ale głównie chodziło o integrację mieszkańców - mówiła Grażyna Kamionowska, prezes Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich ze Stawisk (II nagroda i 4 tys. zł). - Osiem kół gospodyń, które należą do stowarzyszenia przygotowały na przystankach w kolejnych wsiach swoje tradycyjne potrawy. A wcześniej starsze gospodynie uczyły młode jak się robi dobre pierogi czy kołduny. Wszystko się udało i było fantastycznie.

- Przygotowaliśmy książkę o naszych corocznych festynach rodzinnych- podkreśla Monika Plono z Koła Gospodyń z Dobrego Lasu (gm. Zbójna), które zdobyło wyróżnienie (1 tys. zł). - Przychodzi na nie coraz więcej mieszkańców i są też przyjezdni. Na ostatnim festynie doliczyłyśmy się 500 osób. Wszyscy się bawią, bo rozdajemy m.in. gadżety, zabawki, słodycze, lody. Dzieci mają zjeżdżalnie, trampoliny, są konkursy z nagrodami. Jesteśmy małą wsią, a te nasze festyny fantastycznie się rozkręciły.

- To dobrze, że tak licznie uczestniczycie w konkursie, bo to znaczy, że chcecie coś robić dla drugiego człowieka - mówił marszałek Jerzy Leszczyński.

Kapituła oceniała 26 projektów i nagrodziła 19 z nich. O laury walczono w 3 kategoriach działań adresowanych do: mieszkańców jednej lub dwóch wsi; dla kilku wsi lub całej gminy oraz „wychodzących” poza gminę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna