Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzielić się życiem

Redakcja
Łomżyńska delegacja z radością odebrała kryształowe krople krwi - podziękowanie za zaangażowanie w zbiórki
Łomżyńska delegacja z radością odebrała kryształowe krople krwi - podziękowanie za zaangażowanie w zbiórki
- "Zawsze, kiedy chłopaki mają taką potrzebę, dzwonimy do Łomżyńskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddajemy krew."

Łomża okazała się najlepsza w VI edycji programu Polskiego Czerwonego Krzyża "Młoda krew ratuje życie". Łomżyniacy stawali na podium kilka razy. Policealna Szkoła Ochrony Zdrowia i Wyższe Seminarium Duchowne zgarnęły nagrody w kilku kategoriach.

Wręczenie honorowych statuetek odbyło się 16 czerwca w gmachu Zarządu Głównego PCK w Warszawie.

Łomżyński "medyk" został wyróżniony aż trzykrotnie. W kategorii szkół policealnych zajął I miejsce w rankingu szkół z największą liczbą pełnoletnich krwiodawców. II miejsce przypadło szkole za ilość krwi oddanej podczas Turnieju PCK i III miejsce za ogólną liczbę oddanej krwi. Szkołę reprezentował Kamil Kotowski, który odebrał pamiątkowe kryształowe krople krwi - czerwonokrzyską odznakę.

- To wyróżnienia za całokształt, za pracę wszystkich - podkreśla kleryk Łukasz Polkowski, który w Warszawie odbierał z kolei nagrody w imieniu Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. - Seminarium w sumie oddało ponad 30 litrów krwi, a to już naprawdę dobry, ratujący życie wynik - mówi.

Zdaniem kleryka, akcja oddania krwi zawsze jest gestem dzielenia się z drugim człowiekiem samym sobą.

- Zawsze, kiedy chłopaki w seminarium mają taką potrzebę, dzwonimy do Łomżyńskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddajemy krew. W ubiegłym roku mieliśmy dwie takie akcje, w tym już trzy - opowiada ks. Łukasz.
WSD w Łomży zostało wyróżnione dwukrotnie. Wśród wszystkich uczelni w Polsce szkoła okazała się najlepsza w kategorii liczby krwiodawców przypadającej na wszystkich seminarzystów i ilości zebranej krwi.

Według młodych krwiodawców, do oddawania krwi popycha ich przede wszystkim potrzeba serca.

- To bardzo radykalny, ale i skuteczny sposób pomocy drugiej osobie - tłumaczy ks. Łukasz. - Ja oddaję krew już 6 lat, a że mam dość popularną grupę A Rh+, to mogę pomóc wielu potrzebującym - dzieli się swoimi przemyśleniami.

PCK to najstarsza organizacja humanitarna w Polsce. Działa nieprzerwanie już od 1919 roku. Jubileusz 90-lecia organizacji świętowany jest w całym kraju. Oprócz konferencji, PCK stara się zebrać jak najwięcej litrów potrzebnej krwi. PAB

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna