Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Głośnego Czytania w Gastronomiku

(peż) / (jul)
A. Chomicz
Bardzo serdecznie zapraszamy przedstawicieli lokalnego biznesu do współudziału w prowadzeniu naszej akcji, poprzez fundowanie poszczególnym szkołom kwartalnych pakietów prenumeraty naszych wydawnictw (kwota - zależnie od opcji - waha się między 200 a 270 zł).

W ten sposób włączalibyśmy Państwa do grona Mecenasów Wiedzy, którzy wspierają rozwój - edukację dzieci i młodzieży oraz działają na rzecz lokalnej społeczności, promując czytelnictwo i tworząc świadome, oczytane społeczeństwo. Przedsiębiorców, którzy już razem z nami pomagają szkołom, jest z dnia na dzień coraz więcej: o tych pierwszych już pisaliśmy, o kolejnych pisać będziemy.

W podziękowaniu za ten rodzaj aktywności nazwa firmy - Mecenasa Wiedzy - zostanie też wymieniona na stronach internetowych kampanii - www.wspolczesna.pl/wiem i www.poranny.pl/wiem - przez cały czas trwania akcji. Mecenasów Wiedzy przedstawimy także na łamach "Gazety Współczesnej" i "Kuriera Porannego" oraz wydawnictwa "Wiem. Nauka, Polska, Świat". Mecenas uhonorowany będzie również dyplomem z podziękowaniami od organizatorów i patronów akcji.

Informacja na temat Mecenasa i jego gestu zostanie również przekazana uczniom i ich rodzicom oraz opublikowana będzie na stronie internetowej szkoły, której Mecenas ufunduje prenumeratę. Akcji patronują Podlaski Kurator Oświaty i Wojewoda Podlaski. Medialną opieką akcję otoczyły Polskie Radio Białystok i Telewizja Polska SA Oddział w Białymstoku.

O akcji "Czytam, więc wiem" można też przeczytać w naszych serwisach internetowych: www.wspolczesna.pl/wiem oraz www.poranny.pl/wiem.

"Pan Tadeusz" na głosy

Polonistki podsunęły pomysł, a uczniowie wybrali książkę. I tak w Zespole Szkół Gastrono- micznych w Białymstoku czytano "Pana Tadeusza". Poemat Adama Mickiewicza był czytany w miniony piątek w ramach obchodów Dnia Głośnego Czytania. Przypada on 29 września.

- Mamy świadomość, że młodzież nie sięga po książki i staramy się na różne sposoby walczyć z tym zjawiskiem - powiedziała Barbara Hryniewicz, nauczycielka języka polskiego w ZSGw Białymstoku i współorganizatorka przedsięwzięcia. - Do podjęcia działań zainspirowała nas akcja "Czytam, więc wiem". Głośne czytanie zorganizowałyśmy po raz pierwszy, ale chcemy uczynić je szkolną tradycją. Chciałybyśmy, by takie wydarzenie odbywało się u nas co miesiąc.

Młodzi zaproponowali IX Księgę "Pana Tadeusza".

- Jest bardzo ciekawa. Opowiada o bitwie, jaką stoczyli mieszkańcy Soplicowa z Moskalami - opowiadał Jarosław Młynarczyk, jeden z uczniów. Do głośnego czytania zgłosiło się dziesięć osób - głównie uczniów, pozostali zaś słuchali.

- Czy mam tremę? Nie, ale tekst jest dość trudny. Po pierwsze: pisany wierszem, a po drugie: językiem już niekoniecznie dla nas zrozumiałym. Trzeba uważać, bo można łatwo się pogubić - tłumaczył Norbert Kłopotowski, inny uczeń.

Co uczniowie czytają w domu? - Fanstastykę, powieści przygodowe - wyliczał Jarosław Młynarczyk.
- Nie lubię książek pisanych trudnym językiem - przyznała Angelika Andraka. - Najchętniej sięgam po romanse czy książki obyczajowe.

Kampanię "Czytam, więc wiem" prowadzą wspólnie "Gazeta Współczesna" i "Kurier Poranny". Zapraszamy wszystkie szkoły do aktywnego uczestnictwa w niej. Jeśli macie ciekawe pomysły na to, jak promować czytanie i zachęcać uczniów do zdobywania wiedzy i poszerzania zainteresowań, podzielcie się nimi. Piszcie na adres: [email protected] lub dzwońcie pod numer telefonu 85 748 74 25.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna