Spis treści
Dziennik budowy do cyfryzacji. Budowa domu stanie się prostsza
Jeszcze do niedawna budowa domu wymagała gromadzenia i składania stosów papierowych dokumentów. Powoli jednak postępuje cyfryzacja procesu budowlanego. Przykładowo od 1 marca 2021 r. inwestorzy mają możliwość składania przez Internet wielu dokumentów związanych z budową za pośrednictwem portalu e-budownictwo.gunb.gov.pl.
Kolejne zmiany ma wprowadzić nowelizacja prawa budowlanego, której projekt przyjęła w kwietniu Rada Ministrów. Najważniejszą dla inwestorów zmianą będzie wprowadzenie elektronicznych dzienników budowy.
Inwestor otrzyma możliwość monitorowania wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca, bez konieczności wizyty na budowie. Każdy dziennik budowy otrzyma indywidualny numer. Umożliwi to odnalezienie dziennika w systemie elektronicznego dziennika budowy i odczytywanie wpisów dotyczących konkretnej budowy – wyjaśnia Kancelaria Premiera Rady Ministrów.
Zmiana ta nie tylko ułatwi prowadzenie dziennika budowy, ale też umożliwi składanie w formie elektronicznej zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Dostęp do dziennika będzie możliwy zarówno w przeglądarce, jak i z aplikacji na telefony komórkowe.
Projekt nowelizacji przewiduje, że inwestor będzie mógł wybrać, czy woli elektroniczny, czy papierowy dziennik. Raz wybranej formy nie będzie już można zmienić. Możliwość wyboru zniknie jednak od 2030 r. – od tego momentu wszystkie dzienniki budowy będą musiały mieć postać elektroniczną.
– Rozwiązania, które wnosi do procesu inwestycyjno-budowlanego nowelizacja ustawy to pakiet kompleksowych narzędzi, od dawna oczekiwanych przez branżę i przez rynek, ale także i przez obywateli – zachwala nowelizację wiceminister rozwoju i technologii, Piotr Uściński.
Książka obiektu budowlanego też będzie elektroniczna
Analogicznie jak dziennik budowy potraktowana zostanie książka obiektu budowlanego. Ją również będzie można prowadzić w postaci elektronicznej. Ten dokument także otrzyma indywidualny numer, dzięki któremu organy administracji budowlanej będą w stanie go odnaleźć. Jak wyjaśnia rząd, również w tym przypadku docelowo (od 2027 r.) papierowe książki obiektu budowlanego mają zniknąć zupełnie.
Dostęp do książki będzie się uzyskiwało za pomocą systemu EKOB (Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego). W e-książce znajdą się informacje m.in. o właścicielach i zarządcach budowanego obiektu, przeprowadzonych kontrolach i wydanych w związku z budynkiem decyzjach czy postanowieniach urzędowych. Trafią tu również wyniki ekspertyz technicznych.
Jakie jeszcze zmiany są planowane?
Przygotowany przez resort rozwoju projekt nowelizacji ustawy wpłynie też na osoby z uprawnieniami budowlanymi. Planowane jest bowiem wprowadzenie nowego systemu e-CRUB, w którym znajdą się informacje na temat osób posiadających takie uprawnienia (np. inżynierów, projektantów), a także osób ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Dzięki temu można będzie łatwo i szybko sprawdzić uprawnienia danej osoby przed jej zatrudnieniem.
– Od strony interakcji z użytkownikami wyszukiwarka w przejrzysty sposób pozwoli inwestorom zatrudniającym inżyniera czy projektanta szybko sprawdzić jego kwalifikacje i uprawniania – wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii. – To samo od systemu otrzymuje urzędnik weryfikujący dane tych osób bez potrzeby wglądu w dokumenty papierowe.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
KE akceptuje Krajowy Plan Odbudowy - wizyta Ursuli von der Leyen