Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś dzień św. Patryka! (zdjęcia)

ka
Na zielono farbują Niagarę i rzekę w Chicago. W Tokio organizują paradę. A u nas, z okazji Dnia św. Patryka ludzie ubierają się na zielono, piją piwo i whiskey oraz słuchają irlandzkiej muzyki.

- W tym roku Dzień św. Patryka spędzę w podróży, ponieważ gramy mecz wyjazdowy w Szczecinie. Może uda mi się poświętować po rozgrywkach - mówi Cillian Sheridan, Irlandczyk, który od niedawna gra w Jagiellonii Białystok. - W mojej ojczyźnie 17 marca organizowane są parady, ludzie maja wolne od pracy i mogą oddać się świętowaniu - dodaje piłkarz.

Dzień św. Patryka jest w Irlandii świętem narodowym i religijnym. Według legendy, święty przyniósł do tego kraju chrześcijaństwo i na podstawie trójlistnej koniczyny wytłumaczył Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej. Dlatego roślina ta jest symbolem Dnia św. Patryka. A skąd wziął się zwyczaj picia whiskey i piwa w rocznicę śmierci świętego?

Według opowieści, św. Patryk nastraszył ogniami piekielnymi pewną karczmarkę, która oszukiwała klientów, bo nie nalewała im do pełna trunków. Od tego czasu kobieta już zawsze była uczciwa, a Irlandczycy muszą 17 marca wypić szklankę whiskey.

- Dzień św. Patryka intensywniej obchodzony jest w Polsce od około 10 lat - mówi prof. Alicja Kisielewska z Uniwersytetu w Białymstoku. - My, Polacy dosyć dynamicznie przejmujemy różne święta o charakterze religijno-ludycznym, bo tak należałoby nazwać to święto. Chociaż 17 marca nie świętujemy tak hucznie jak Amerykanie czy Irlandczycy - dodaje.

W Chicago na zielono barwi się rzekę, a w Waszyngtonie - podświetla Biały Dom. W Polsce w dzień św. Patryka można podziwiać „zielony” Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

-Popularność tego święta wynika stąd, że wiąże się ono z zabawą. Jest okazją do spotkań w pubach, do wypicia zielonego piwa - wyjaśnia prof. Kisielewska.

Choć picie zielonego trunku jest tradycją irlandzką, to 17 marca można będzie go skosztować w lokalach w regionie.

- W tym roku serwujemy piwo „Kocham Cię jak Irlandię” - mówi Dariusz Gorbaczewski, współwłaściciel „33 Kranów” w Białymstoku. - Swój wyjątkowy kolor zawdzięcza ono chlorofilinie, czyli naturalnemu barwnikowi spożywczemu - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna