Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Efekty rządowego programu in vitro

Urszula Ludwiczak [email protected]
W Klinice Bocian około połowa par skorzystała z in vitro w ramach rządowego programu.
W Klinice Bocian około połowa par skorzystała z in vitro w ramach rządowego programu. sxc.hu
Już ok. 500 par w Polsce oczekuje dziecka dzięki finansowanej przez państwo procedurze in vitro.

Rządowy program realizują m.in. trzy białostockie kliniki leczenia niepłodności: Bocian, Kriobank i Klinika Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UMB. W pierwszym roku działania programu mogą przyjąć po ok. 200 par. Wszystkie ośrodki mają już sukcesy w postaci potwierdzonych ciąż.

- Bardzo dobrze oceniam pierwsze 5 miesięcy funkcjonowania rządowego programu refundacji in vitro - mówi dr Grzegorz Mrugacz, szef Kliniki Bocian w Białymstoku. - Początkowo w środowisku pojawiały się obawy związane m.in. z kwalifikowaniem do niego pacjentek. Okazały się jednak bezpodstawne, ponieważ program przewiduje rozwiązania dla problematycznych kwestii, dając szansę wielu parom na szczęśliwe rodzicielstwo.

W Klinice Bocian około połowa par skorzystała z in vitro w ramach rządowego programu.

- Poruszyła nas solidarność między pacjentami - część lepiej sytuowanych finansowo par, mimo możliwości zakwalifikowania do programu, rezygnowała z refundacji, tłumacząc, że wolą, by skorzystały z niej pary w trudniejszej sytuacji materialnej - zaznacza dr Mrugacz. - Projekt zmienia sposób myślenia o procedurze in vitro: pacjenci stają się bardziej otwarci. Kluczowym elementem rozmowy nie jest już kwestia finansów, ale kwestie medyczne. Powoli obserwujemy też zmianę postrzegania niepłodności jako przypadłości, którą można skutecznie leczyć. Rośnie świadomość in vitro i zwiększa się liczba wykonywanych zabiegów.

Wg dr Mrugacza, jedyny problem stanowi fakt, że nie wszystkie procedury są refundowane.

- Obecnie program obejmuje tylko te podstawowe i najtańsze, a bardziej zaawansowane metody zwiększają skuteczność zabiegu.

Od momentu rozpoczęcia programu - czyli od 1 lipca 2013 r. - cieszy się on bardzo dużą popularnością wśród pacjentów. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że dotąd zgłosiło się do niego ponad 7,5 tys. par, z tego przed kwalifikacją do programu jest 2290 par, a zakwalifikowanych zostało 5086. Zdyskwalifikowano 108 par, 68 zrezygnowało. Efektem programu jest 500 potwierdzonych klinicznie ciąż, z tego 469 pojedynczych i 31 - wielopłodowych.

W tym roku z refundowanego zabiegu in vitro będą mogły skorzystać 2 tysiące par, w ciągu 3 lat - 15 tysięcy. Warunkiem przystąpienia pary do programu jest wiek pacjentki do 40. roku życia. Program nie przewiduje ograniczeń wiekowych dla partnerów. Aby w nim uczestniczyć, nie trzeba być małżeństwem.

Mogą z niego skorzystać pary, u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub udokumentowano nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatniego roku przed zgłoszeniem się do programu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna