MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekolożka, badaczka, patronka ulicy i szkoły… Kim była Simona Kossak? Przedpremierowy pokaz filmu „Simona” z udziałem reż. Natalii Korynckiej

mat. organizatora
Prof. Simona Kossak - miłośniczka i znawczyni Puszczy Białowieskiej, autorka popularnych gawęd radiowych o przyrodzie, czy patronka ulicy w Białowieży i SP nr 43 na białostockim osiedlu Słoneczny Stok. Kim naprawdę była Simona Kossak - legendarna badaczka? Dlaczego uciekła od rodziny - słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć we środę 7 września, podczas spotkania z reżyserką Natalią Koryncką-Gruz. Autorka opowie o szeroko docenianym przez krytyków oraz widzów dokumencie pt: "Simona".

Simona Kossak była to postać wyjątkowa. Krakowianka z urodzenia i białowieżanka z wyboru. Określała siebie mianem zoopsychologa.

Biolog, profesor doktor habilitowany nauk leśnych, popularyzatorka nauki. Znana jest przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Urodziła się 30 maja 1943 w Krakowie, zmarła 15 marca 2007 w Białymstoku.

Słynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej.

- Nie zgadzamy się na traktowanie naszej Ziemi Ojczystej jak cudzego przedsiębiorstwa postawionego w stan likwidacji – głosiła Simona Kossak – gdzie za grosze rozdaje się i marnotrawi całe dobro, jakie jeszcze jest, na beztroskie niszczenie własności przyszłych pokoleń, czyli urody naturalnego krajobrazu i zasobów przyrody, której obecne pokolenie Polaków nie jest właścicielem, lecz zaledwie depozytariuszem, którą ma obowiązek przekazać w stanie niepogorszonym dzieciom i wnukom. Nie wyrażają zgody setki tysięcy obywateli naszego kraju, zrzeszonych i niezrzeszonych: młodzi i starzy, kształceni lepiej lub gorzej, przyrodnicy i inżynierowie, urzędnicy i studenci, turyści i miłośnicy przyrody.

Przedpremierowy pokaz filmu "Simona" odbędzie we środę (07.09) w kinie Forum o godzinie 18.30.

Z kolei unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka można obejrzeć w Zachodniej Kawiarni Bistro. To właśnie w tym miejscu przed seansem o godzinie 16.30, zainteresowani spotkają reżyserkę dokumentu, Natalię Koryncką-Gruz.

Wydarzenie poprowadzi redaktor Radia Białystok Jarosław Iwaniuk, którego poruszające reportaże zdobywają nagrody w Polsce i za granicą już od 25 lat. Współpracował z profesor Simoną Kossak, tworząc autorskie gawędy radiowe, "Dlaczego w trawie piszczy?"

Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja pod numerem: 570580773. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Informacje w pigułce, środa 07.09

  • spotkanie z reżyserkę dokumentu, Natalią Koryncką-Gruz w Zachodniej Kawiarni Bistro o godzinie 16.30
  • przedpremierowy pokaz filmu "Simona" odbędzie się w kinie Forum o godzinie 18.30.

Natalia Koryncka-Gruz

Reżyserka, scenarzystka i producentka. Absolwentka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Za film "Amok" zdobyła nagrodę w kategorii "najlepszy debiut" podczas 23. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W latach 1986-87 związana ze Studiem Filmowym im. Karola Irzykowskiego, w latach 1987-89 z Zespołem "Perspektywa". Reżyseruje także reportaże i widowiska telewizyjne oraz spektakle Teatru Telewizji. Członkini Polskiej Akademii Filmowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Q&A FABIJANSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna