Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci: Kanał Augustowski? A jaki to zabytek?

Helena Wysocka
Kanał Augustowski został zbudowany w XIX wieku. Na 101-kilometrowym odcinku znajduje się 18 śluz, przy czym 14 po stronie polskiej i 4 na Białorusi. W 1979 roku był wpisany do rejestru zabytków. Jest atrakcją dla kajakarzy, można nim dopłynąć aż do Niemna.
Kanał Augustowski został zbudowany w XIX wieku. Na 101-kilometrowym odcinku znajduje się 18 śluz, przy czym 14 po stronie polskiej i 4 na Białorusi. W 1979 roku był wpisany do rejestru zabytków. Jest atrakcją dla kajakarzy, można nim dopłynąć aż do Niemna. Archiwum
Kanał Augustowski nie zostanie wpisany, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rząd polski wycofał wniosek. Wcześniej został on negatywnie oceniony przez ekspertów.

- Wystąpimy do Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie z prośbą udostępnienie opinii fachowców - zapowiada Tomasz Śpiczko, wiceburmistrz Augustowa. - Podobno jeden z argumentów jest taki, że nie wiadomo, gdzie wydobywano wapno, które zostało użyte przy budowie obiektu.

Wniosek o wpisanie kanału na listę UNESCO rząd złożył w grudniu 2007 roku. W międzyczasie budowlę oceniali eksperci z organizacji doradczej ICOMOS International i wydali opinię negatywną. Podnieśli m.in. to, że w dokumentach nie ma szczegółowego opisu zagospodarowania terenu wokół Kanału Augustowskiego.

Opinia tej organizacji jest wiążąca dla komisji kwalifikującej obiekty do wpisu na listę światowego dziedzictwa. W takiej sytuacji wniosek najprawdopodobniej zostałby odrzucony. A kolejny raz, jak informuje Magdalena Socha-Włodarska, rzecznik prasowy warszawskiego ośrodka badań i dokumentacji zabytków składać nie można. Stąd decyzja o wycofaniu dokumentacji, by można ją było jeszcze raz przejrzeć i ewentualnie uzupełnić.

Obiekty znajdujące się na liście UNESCO mogą liczyć na promocję w folderach wydawanych w całym świecie. Poza tym, jak dodaje T. Śpiczko, na remont zabytków tej klasy łatwiej pozyskiwać fundusze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna