Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ełk. Miasto się rozwija

K. Chojnowska
Narożna kamienica u zbiegu ulic Mickiewicza i Orzeszkowej w Ełku
Narożna kamienica u zbiegu ulic Mickiewicza i Orzeszkowej w Ełku
Miasto Ełk zajmuje 20 km kw i zamieszkuje je około 56 tys. osób. Jest ono trzecim w województwie warmińsko-mazurskim i osiemdziesiątym w Polsce miastem pod względem liczby mieszkańców.

Pierwszymi mieszkańcami tego obszaru, byli Jaćwingowie. Założyli oni na wyspie Jeziora Ełckiego pierwszą strażnicę. Na jej miejscu Krzyżacy wznieśli w latach 1398-1406 zamek, najpierw drewniany, wkrótce później kamienny. Jego budowę nadzorował ówczesny komtur, późniejszy wielki mistrz Zakonu Ulrich von Jungingen. Pierwsze pisemne wzmianki o Ełku pochodzą z 1405 r.

Obecnie jest ono znaczącym ośrodkiem przemysłu: elektrotechnicznego, motoryzacyjnego, spożywczego i drzewnego. Ełk jest stolicą Diecezji Ełckiej oraz siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego. Miasto jest też jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków turystycznych regionu.
Miasto jest jednym z liderów wykorzystania unijnych funduszy w regionie. Silnie inwestuje w infrastrukturę drogową. Modernizacji doczekały się już ul. Rzemieślnicza i Bursztynowa, Mickiewicza, Bahrkego, Piękna, Nałkowskiej i Dąbrowskiej. W tym roku rozpoczęła się przebudowa wszystkich ulic na os. Grunwaldzkim oraz Leśnym. Drogi remontowane są w ślad za budową sieci kanalizacyjnej na tym terenie. Powoli kończy się również modernizacja części głównej ulicy miasta - Wojska Polskiego. Wkrótce rozpocznie się przebudowa ul. Wileńskiej oraz ostatnie dwa etapy rozbudowy obwodnicy Ełku.

Drogi to jednak nie wszystko. Wśród ważnych miejskich inwestycji należy również wymienić remont i adaptację zabytkowej kamienicy przy ul. Armii Krajowej 21 gdzie obecnie mieści się Szkoła Artystyczna. Sporym projektem jest także renowacja kamienicy przy ul. Małeckich 3 wraz z parkiem Solidarności. Miasto inwestuje w budynki socjalne i komunalne. Przy ul. Sikorskiego powstały dwa bloki, w których zamieszkało 38 rodzin, rewitalizacji doczekały się budynki przy ul. Orzeszkowej 22, Pięknej 9, Pułaskiego 2 oraz Moniuszki 9. Wkrótce ruszy adaptacja budynku pokoszarowego, na mieszkania komunalne. Budynek stać będzie w obszarze tzw. Bramy Mazur, projektowanej starówki miasta. W ostatnim czasie do użytku oddana została płyta główna miejskiego stadionu, obecnie trwają prace przy budowie części rekreacyjnej, na którą składa się korty tenisowe, lodowisko, boiska wielofunkcyjne, plac zabaw i pole do minigolfa. Na terenie całego miasta wyrastają również kolejne boiska do streetballa, wyremontowane zostało osiedlowe boisko przy ul. Mickiewicza. W ostatnim roku ruszyła również budowa zakładu unieszkodliwiana odpadów w Siedliskach oraz ogromna inwestycja w sieć wodociągową, która zakończy się w 2013 roku. Miasto pozyskało pieniądze na dokończenie remontu elewacji Ełckiego Centrum Kultury. Dodatkowo na tyłach placówki powstanie amfiteatr. Zagospodarowano również teren wokół Centrum Edukacji Ekologicznej, a sam budynek wyposażony został w odnawialne źródła energii jak panele słoneczne czy wiatrak. Ważna dla miasta inwestycją było również rozbudowa promenady wraz ze ścieżką rowerową. Obecnie ciągnie się ona od Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania aż do os. Jeziorna. Wkrótce rozpocznie się kolejny, trzeci już etap jej rozbudowy.

Kosztowną i zdaniem wielu mieszkańców nietrafioną inwestycją było postawienie sceny na placu Jana Pawła II, która pochłonęła 1,5 mln zł.
Prezydentem Ełku jest Tomasz Andrukiewicz. Funkcję przewodniczacego rady miasta sprawuje Waldemar Pieńkowski, wiceprzewodniczącymi są Wojciech Kwiatkowski i Jerzy Czepułkowski. Siedziba urzędu znajduje się przy ul. J. Piłsudskiego 4, tel. (87) 73 26 200 (87) 73 26 230.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna