Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ełk walczy o ruch bez wiz. Współpraca z Rosją to szansa na rozwój gospodarki i turystyki

Weronika Kowalewska [email protected]
Powiat ełcki jest pomysłodawcą i założycielem Stowarzyszenia Powiatów, Miast i Gmin "Ełk Gołdap Olecko Kraina Bociana”, a jako jedyny pozostaje poza granicami MRG.
Powiat ełcki jest pomysłodawcą i założycielem Stowarzyszenia Powiatów, Miast i Gmin "Ełk Gołdap Olecko Kraina Bociana”, a jako jedyny pozostaje poza granicami MRG. www.wm.strazgraniczna.pl
Ożywione relacje gospodarcze, turystyczne i kulturalne - to wynik wprowadzenia Małego Ruchu Granicznego z Rosją. W gronie miast objętych bezwizowym ruchem nie ma Ełku, dlatego władze miasta postanowiły powalczyć o rozszerzenie działania strefy.

Wzajemne kontakty to klucz sukcesu

Umowa między Polską i Rosją o zasadach MRG obowiązuje od 27 lipca 2012 roku. Dzięki niej mieszkańcy większej części województwa warmińsko-mazurskiego i części pomorskiego nie potrzebują wiz, żeby wjechać do obwodu kaliningradzkiego. Oprócz tego mają możliwość częstszych kontaktów, co służy rozwojowi branży turystycznej i handlowej. Dzięki MRG rozwija się współpraca naukowa, wymiana młodzieży oraz wzajemne kontakty organizacji pozarządowych.

O takie ułatwienia starają się władze Ełku.

- W chwili obecnej współpraca w sektorze gospodarki w porównaniu z obszarami bezwizowymi w powiecie ełckim rozwija się o wiele mniej dynamicznie i nie daje oczekiwanych efektów. Możliwości zarówno Polski jak i Federacji Rosyjskiej w sektorze współpracy gospodarczej są o wiele większe. Formalności wizowe i utrudnienia na granicy, w tym wielogodzinne kolejki do odprawy celnej nie sprzyjają pogłębianiu tej współpracy - informuje Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

I dodaje, że powiat ełcki jest pomysłodawcą i założycielem Stowarzyszenia Powiatów, Miast i Gmin "Ełk Gołdap Olecko Kraina Bociana", a jako jedyny pozostaje poza granicami MRG.

Zdaniem samorządu miasto jest więc pozbawione szansy na dynamiczny rozwój i na współpracę z instytucjami i przedsiębiorcami z obwodu kaliningradzkiego, m.in. z miastami Gusiew czy Oziersk, z którymi od lat realizuje wspólne przedsięwzięcia finansowane przez Unię Europejską.

Z funduszy unijnych udało się otworzyć m.in. biuro wspierania przedsiębiorczości w Ełku. W mieście powstanie również park linowy, a młodzież i studenci często uczestniczą w wymianach i odwiedzają swoich rówieśników w obwodzie kaliningradzkim.

Ełckie władze podkreślają, że miasto położone jest w jednym z najbiedniejszych regionów Polski i nie ma szans na konkurowanie z ekonomicznymi obszarami z centralnej Polski. Dlatego tak ważna jest współpraca z najbliższym sąsiadem - z obwodem kaliningradzkim.

- Miasto Ełk, trzecie co do wielkości miasto w województwie, pełniące funkcję ośrodka ponadregionalnego, posiada duży potencjał wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Ma to istotne znaczenie w kontekście zaplanowanych na 2018 rok w Rosji mistrzostw świata w piłce nożnej. Zapotrzebowanie w obwodzie kaliningradzkim będzie dotyczyło przede wszystkim branży budowlanej - infrastruktury stadionowej, hotelowej, dojazdowej, transportowej, ale także sfer takich jak rewitalizacja i odbudowa miasta - informuje Tomasz Andrukiewicz.

Granica powinna łączyć, a nie dzielić

W woj. warmińsko-mazurskim strefa MRG obejmuje większą część powiatów znajdujących się nie dalej niż 30 km od granicy polsko rosyjskiej. Ełk leży 34 km od granicy.

Władze Ełku podkreślają, więc, że decyzja o ściśle określonej odległości powiatu od granicy jest krzywdząca i nie uwzględnia wieloletnich więzi jakie łączą dany region.

- Mając na uwadze dobro mieszkańców i dalszy dynamiczny rozwój obszaru ełckiego, Rada Miasta Ełku zaapelowała o podjęcie stosownych działań, które spowodują rozszerzenie strefy Małego Ruchu Granicznego o miasto Ełk, powiat ełcki i południowe powiaty województwa warmińsko-mazurskiego - informuje prezydent Ełku.

Radni z wnioskiem zwrócili się m.in. do premiera, ministra spraw zagranicznych oraz parlamentarzystów. - Moim zdaniem są szanse na poszerzenie strefy ruchu bezwizowego. Wymaga to zgody wszystkich członków Unii Europejskiej. Będę o to zabiegał w ministerstwie spraw zagranicznych - mówi Andrzej Orzechowski, poseł Platformy Obywatelskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna