Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura pomostowa - jakie warunki trzeba spełnić

(EW)
Anna Krysiewicz, ZUS
Anna Krysiewicz, ZUS Archiwum
W czwartek gościliśmy w redakcji Annę Krysiewicz, rzeczniczkę ZUS w Białymstoku.

Pobieram wcześniejszą emeryturę od 2007r. Nigdy nie składałam wniosku o emeryturę w wieku 60 lat. Czy powinnam złożyć wniosek i czy nie stracę w związku z tym prawa do wcześniejszej emerytury?

- W chwili ukończenia 60. roku życia nabyła Pani prawo do emerytury w wieku powszechnym, Została ona obliczona wyłącznie ze zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek. Podstawa obliczenia nowo przyznanej emerytury pomniejszona zostanie o kwotę wszystkich świadczeń pobranych do dnia poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o nową emeryturę.

Tak obliczona podstawa zostanie podzielona przez dalsze średnie trwanie życia według tablic obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku lub z okresu, w którym osiągnęła Pani wiek emerytalny (60 lat). Jeżeli emerytura w wieku powszechnym okaże się mniej korzystna niż ta przysługująca Pani dotychczas, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie kontynuował wypłatę dotychczasowej wcześniejszej emerytury.

Mam zamiar złożyć wniosek o emeryturę pomostową po przepracowaniu 15 lat w warunkach szczególnych, które przypadają na lata przed 1998 r. i później. Jakie jeszcze muszę spełnić warunki, aby nabyć prawa do tej emerytury?

- Prawo do emerytury pomostowej przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

- urodził się po 31 grudnia 1948 r.,

- posiada okres pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,

- ma ukończone 55 (kobieta) lub 60 (mężczyzna) lat,

- posiada okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Ważny warunek, który Pan spełnia, to taki, że wykonywał pan tę pracę przed 1 stycznia 1999 r. Drugi istotny warunek - pracę tę należało wykonywać po 31 grudnia 2008 r. Trzeba mieć też rozwiązany stosunek pracy.

Wysokość tej emerytury ustala się według zasad obliczania nowej emerytury, czyli kapitał początkowy zwaloryzowany plus składki zapisane na koncie (również zwaloryzowane) podzielone przez średnie dalsze trwanie życia. Średnie dalsze trwanie życia oznacza co innego niż przy emeryturach z powszechnego systemu. Bez względu na wiek, w którym zostanie złożony wniosek, zawsze przyjmuje się dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat. Prawo do emerytury pomostowej ustanie w dniu przed nabyciem prawa do emerytury z racji osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego. Emerytura przyznawana jest na wniosek, to też wniosek może pan złożyć np. na dwa tygodnie przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna