Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energooszczędne ściany

Fot. Roben
Jak budować ekologicznie? Działania ekspertów budownictwa oraz producentów materiałów budowlanych nakierowane są na tworzenie takich technologii budowy, aby ściany domu jak najlepiej akumulowały ciepło, zachowując jednocześnie optymalną wentylację. Takim rozwiązaniem jest budowa ścian zewnętrznych, których struktura obejmuje trzy warstwy, całościowo odpowiadające za izolację cieplną przy jednoczesnym zapewnieniu stałej cyrkulacji powtarza.

Każda z trzech warstw wyróżnia się zastosowanym materiałem oraz rolą pełnioną w całym układzie. Mur wewnętrzny, czyli tak zwana warstwa konstrukcyjna, wznoszona jest najczęściej z pustaków ceramicznych, których poryzowana struktura wykazuje znaczne właściwości termoizolacyjne. - Cechą wyróżniającą pustaki poryzowane POROTON spośród innych materiałów wznoszeniowych jest obecność mikroporów, wypełnionych powietrzem - mówi Krzysztof Omilian z firmy Ceramika Budowlana. - Nieruchome powietrze jest doskonałym izolatorem temperatury, dzięki czemu pustaki ceramiczne posiadają dobre właściwości izolacji ciepła.

Materiałem stosowanym do wykonania warstwy zewnętrznej jest najczęściej cegła licowa lub klinkierowa, która poza funkcją ochronną i dekoracyjną, podnosi również parametry termoizolacyjne całej konstrukcji. Środkową część ściany trójwarstwowej stanowi materiał izolacyjny, taki jak wełna mineralna lub styropian.

Wentylacja a straty ciepła

Ogólnie można stwierdzić, że dla zapewniania komfortu mieszkańcom domu jego pomieszczenia powinny być regularnie wentylowane, zapewniając cyrkulację i ciągły napływ świeżego powietrza. Skuteczna wentylacja jest również konieczna ze względu na odprowadzanie z wnętrza domu nadmiaru wilgoci oraz zapobieganiu gromadzenia się pary wodnej w wewnętrznych strukturach ściany.

Efektywność systemu wentylacyjnego przekłada się na parametry termoizolacyjne ścian zewnętrznych. Ponieważ woda jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, nasiąknięta wilgocią ściana powoduje wzmożone przenikanie ciepła z wnętrza budynku do otoczenia. Niskie temperatury z kolei przyczyniają się do powstawania większego zawilgocenia. Podsumowując, nadmiar wilgoci w ścianie obniża właściwości izolacji cieplnej, a to z kolei prowadzi do większego zawilgocenia. Sposobem na przerwanie tego procesu jest zapewnienie optymalnej wentylacji, która będzie odprowadzać parę wodną z wnętrza pomieszczeń i konstrukcji ściany.

Ekologiczne materiały budowlane
Kwestie ekologiczne w branży budowlanej pojawiają się nie tylko w kontekście właściwości termoizolacyjnych ścian. Coraz większą wagę przywiązuje się do wyboru tych materiałów, które produkowane są z naturalnych surowców. Do takich produktów zdecydowanie można zaliczyć całą ofertę ceramiki budowlanej: cegły klinkierowe i licowe, dachówki ceramiczne, poryzowane pustaki.
- Ceramiczne materiały budowlane są wypalane z gliny - mówi Krzysztof Omilian z firmy Röben Ceramika Budowlana. - Pomimo, że technika produkcji została znacznie zmodernizowana, sam proces uzyskiwania cegły od stuleci pozostał ten sam. Poddawana działaniu wysokich temperatur glina nabiera twardości, dając w efekcie materiał wykazujący się znaczną wytrzymałością i odpornością na działanie różnych czynników zewnętrznych, a jednocześnie będący w stu procentach ekologiczny i bezpieczny dla środowiska.**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna