Gajowniki: Wyznawcy Rodzimego Kościoła Polskiego świętowali na Podlasiu [ZDJĘCIA]

ma
Święto Dziady w Gajownikach na Podlasiu Wojciech Wojtkielewicz
Jedno z głównych świąt członków Rodzimego Kościoła Polskiego "Dziady" odbyło się we wsi Gajowniki w gminie Choroszcz.

"W ten magiczny czas, gdy świat żywych i martwych dzieli szczególnie cienka granica, staramy się zapewnić duchom przodków strawę i napitek, a przede wszystkim ciepło ognisk. Co więcej, podczas tej wyjątkowej nocy, to właśnie żywi oddać mogą największą przysługę zagubionym duszom - wskazać drogę do Nawii. Przypomina nam to jedno z ważniejszych przesłań naszej rodzimej wiary - nie tylko duchy mogą oddać przysługę żywym, ale i żywi duchom" - tak o Dziadach piszą członkowie Polskiego Kościoła Rodzimego.
Gajowniki to jedno z najważniejszych miejsc dla wyznawców Rodzimego Kościoła Polskiego. To tu znajduje się miejsce kultu - drewniany posąg Światowida oraz wizerunek Mokoszy (Matki Ziemi).

Przeczytaj także:Rodzimowiercy postawią nowy posąg Światowida

Podczas Dziadów, oprócz rytuałów karmienia dusz zmarłych, neopoganie palą ogniska. Zdaniem rodzimowierców, pomagają one duchom trafić do miejsc obrzędów odprawianych z myślą o nich.

W sobotnim święcie wzięło udział około 30 osób, w tym także mieszkańcy Gajownik.

- W pierwszej części obrzędu, ,,na rozstajach dróg" dla zabłąkanych dusz brali udział wszyscy, postawiono znicze. W drugiej części, w obrzędzie ,,w świętym kręgu" dla dusz przodków i bohaterów uczestniczyło około 25 osób. Zapalono pochodnie i znicze. Cieszy, że tyle osób wraca do fundamentów naszej polsko-słowiańskiej społeczności, wiary naturalnej - powiedział jeden z uczestników święta Libert Wojtkiewicz.

Zobacz także:Neopoganie bronią Światowida

Rodzimy Kościół Polski został zarejestrowany w Polsce w 1995 roku. Rodzimowiercy kultywują przedchrześcijańskie wierzenia Słowian. Liczbę rodzimowierców w Polsce określa się na kilka tysięcy.

Wyjazd na ferie jednak możliwy?

Wideo

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nikolas

Strasznie sie cieszę że coraz wiecej informacji można znaleźć w internecie o wierzę naszych przodków;) Szkoda że jest nas tak mało jeszcze ale z tego co widzę z dnia na dzien przybywa wiernych:) SŁAWA!!

G
Gość
11 listopada, 12:20, Magdalena:

Szkoda że dowiaduje się o takiej imprezie dopiero po fakcie, a mieszkam w sąsiedniej wiosce. Chętnie bym wzięła udział

W grudniu, już niebawem Szczodre Gody https://www.facebook.com/events/432211047675679/ zapraszamy serdecznie. Zasadniczo warto śledzić naszą stronę na FB: https://www.facebook.com/BialystokRKP/ bo tam na bieżąco są tego rodzaju informacje.

M
Magdalena

Szkoda że dowiaduje się o takiej imprezie dopiero po fakcie, a mieszkam w sąsiedniej wiosce. Chętnie bym wzięła udział

0pak

Rodzimowierstwo to nie jest jakiś tam internetowy ranking popularności. Nie jest też uniwersalistycznym systemem misyjnym. Kto rzeczywiście ceni swoje słowiańskie korzenie, rodzimą wiarę i kulturę, ten wcześniej czy później odnajdzie to czego szuka. Po raz kolejny, nie zamierzamy natomiast dyskutować z tym co się komu wydaje albo uważa, że coś wie, nie podając przy tym żądnych źródeł swoich rewelacji. Światowid to nazwa własna posągu odnalezionego w rzece Zbrucz. Imię słowiańskiego bóstwa to zaś Świętowit. I to tak na początek. Owo imię jest zaś bardziej określeniem tytularnym, tłumaczącym się jako potężny, silny pan, które wg. części badaczy stosowane było zamiennie z rzeczywistym imieniem Boga Najwyższego, za którego (zależnie od regionu i rozpatrywanego okresu) uznawano Swaroga lub Peruna. Podobnie błędne jest przypuszczenie, że ludność Słowiańska jakość szczególnie różniła się poziomem rozwoju od ludów sąsiednich. To, jak i to co po sobie zostawili, najlepiej obrazują natomiast odkrycia archeologiczne. Pomijam kwestię piśmienności, gdyż zasadniczo większość ówczesnych społeczeństw była nie piśmienna (zdolność czytania i pisania posiadali nieliczni, zwykle możni i kapłani). Pomijam również, że przykładowo Azteków, nie znających pisma w przez nas pojmowany sposób, trudno nazwać zacofanymi zwłaszcza w takich dziedzinach jak astronomia. Generalnie kultura oralna jest chyba mocno niedoceniana. Reasumując, jeszcze raz, proszę wpierw poczytać nieco naukowych opracowań a wówczas chętnie wrócimy do tej dyskusji, gdyż z niemającymi żadnego potwierdzenia w faktach czyimiś fantazjami i przypuszczeniami trudno nam prowadzić merytoryczną dyskusję. Mimo wszystko wypadałoby mieć choćby jakieś podstawy.

G
Gość

Jedno jest pewne, w Porannym jesteście mało ważni, zdjęli was z głównej strony, a wstawili Narożnych, bardziej interesujący temat.

G
Gość

Ja bardzo chętnie zapoznam się z niżej wymienioną lekturą. Chociaż sama kultura ludowa to nie to samo co religia. Z tego co wiem, to Światowid nie był żadnym bogiem, był królem który zdobył bardzo ogromne tereny, a po śmierci jeden z jego synów kazał czcić go jako Boga. Zdobył ogromne tereny na których mieszkali nie tylko Słowianie ale potrafił doprowadzić do tego że wszyscy żyli w zgodzie. Natomiast po śmierci zostało to podzielone na synów i z czasem utracone. Ale został czczony chyba tylko wśród Słowian.

Ogólnie był to lud zacofany i niepiśmienny więc raczej nie mógł zostawić wiele wiedzy po sobie, zostały właśnie tylko te zwyczaje ludowe, które były kultywowane przez kolejne pokolenia, aż do dzisiaj, wiele nawet obrzędów Chrześcijańskich ma wiele wspólnego z tamtymi obrzędami.

N
Nunga

Tadek, tak jak rzuca się w oczy twoje pytanie o pochodnie czy książki? Sprawa została Ci już niżej wyjaśniona. Prace w tym miejscu wciąż trwają by odwiedzający mieli się przykładowo gdzie schronić w czasie deszczu. Rzeczywiście chcesz się czegoś dowiedzieć? Zapoznaj się wpierw z teologią rodzimowierstwa i założeniami RKP choćby na stronie www.RKP.org.pl i wówczas pytaj, zamiast zgadywać kierując się swoimi chybionymi i z czapy wziętymi sugestiami.

G
Gość
10 listopada, 10:24, Tadek:

A to przypadkiem nie ruch faszystowski? Pochodnie jakieś maja tam

10 listopada, 12:01, Gość:

Zdecydowanie nie jest to ruch tego rodzaju jak błędnie przypuszczasz. Zamiast snuć na ten temat domysły, lepiej wejść choćby na stronę internetową Rodzimego Kościoła Polskiego (stosunkowo łatwa do odszukania przez Google) i zapoznać się z ich założeniami. Wręcz stwierdzają, że "przeciwstawiamy się utożsamianiu patriotyzmu ze skrajnym nacjonalizmem - rozumianym jako postawa bezkrytycznie przedkładająca interesy własnego narodu nad interesy innych narodów (oraz w podobny sposób uznająca interes własnego narodu za nadrzędny wobec interesu jednostki, grup społecznych i społeczności regionalnych), która to postawa w skrajnych formach prowadzić może do zagrożeń wynikających z rasizmu, ksenofobii i szowinizmu. Uznajemy, że każdy ma prawo żyć jak chce i jak mu się podoba, o ile nie szkodzi to innym oraz o ile osoba ta nie narzuca tego sposobu życia pozostałym wbrew ich woli.".

10 listopada, 12:35, Gość:

Nie tłumacz, to troll.

10 listopada, 15:19, Tadek:

O przepraszam, żaden troll, zwykłe za pytanie. Może na Podlasiu rodzi się nowy ruch faszystowski albo nawet gorzej, narodowosocjalistyczny? Jakby popatrzeć pochodni było u nich dostatek, a i chętnie odwoływano się do pogaństwa i ezoteryki. Przypadkiem nie paliliście tam książek 1933 roku ?

Nic sie nie rodzi my wracamy do wiary przodków......A ty jesli lubisz tak żyć w ciemnogródzie katolickiego kościoła to żyj dalej ale nas w spokoju zostaw.

P
Przewodas

Tadek, ty na pewno wielbłądem jesteś! A wielbłądy się kastruje.

To jak będzie? Udowodnisz, że nie jesteś wielbłądem, czy mam iść po Mrożka...?

G
Gość
10 listopada, 14:21, Andrzej:

"Ale to miejsce biesiadne jest raptem kilka metrów obok i jak tam byłem to wyglądało jak śmietnik." - czyli jak tam byłeś to dostrzegłeś śmietnik w cześć biesiadnej ale nie dostrzegłeś, że posąg ma cztery twarze? Mam wrażenie, że coś tu w twoich relacjach nie gra... Po za tym jak ktoś napisał wcześniej - miejsce biesiadne jest w trakcie rozbudowy. Być może (jeśli rzeczywiście tam byłeś) trafiłaś akurat między trwające tam prace konstruktorskie. Inna sprawa, że miejsce w Gajownikach jest powszechnie dostępne i może też nie każdy odwiedzający potrafi niestety pozostawić je w takim stanie, w jakim je zastał. Niemniej opiekunowie tego miejsca starają się jak mogą i każdy kto tam rzeczywiście był podczas oficjalnych obchodów z pewnością to potwierdzi.

Byłem tam nieoficjalnie, w ramach przejażdżki rowerem po okolicy, zaszedłem tylko na chwilę. Bardziej byłem skupiony na tym że nie miałem tam zasięgu i nie mogłem nic przesłać przez internet. Ale są niestety pewne rzeczy które rzucają się w oczy.

G
Gość
10 listopada, 10:24, Tadek:

A to przypadkiem nie ruch faszystowski? Pochodnie jakieś maja tam

10 listopada, 12:01, Gość:

Zdecydowanie nie jest to ruch tego rodzaju jak błędnie przypuszczasz. Zamiast snuć na ten temat domysły, lepiej wejść choćby na stronę internetową Rodzimego Kościoła Polskiego (stosunkowo łatwa do odszukania przez Google) i zapoznać się z ich założeniami. Wręcz stwierdzają, że "przeciwstawiamy się utożsamianiu patriotyzmu ze skrajnym nacjonalizmem - rozumianym jako postawa bezkrytycznie przedkładająca interesy własnego narodu nad interesy innych narodów (oraz w podobny sposób uznająca interes własnego narodu za nadrzędny wobec interesu jednostki, grup społecznych i społeczności regionalnych), która to postawa w skrajnych formach prowadzić może do zagrożeń wynikających z rasizmu, ksenofobii i szowinizmu. Uznajemy, że każdy ma prawo żyć jak chce i jak mu się podoba, o ile nie szkodzi to innym oraz o ile osoba ta nie narzuca tego sposobu życia pozostałym wbrew ich woli.".

10 listopada, 12:35, Gość:

Nie tłumacz, to troll.

10 listopada, 15:19, Tadek:

O przepraszam, żaden troll, zwykłe za pytanie. Może na Podlasiu rodzi się nowy ruch faszystowski albo nawet gorzej, narodowosocjalistyczny? Jakby popatrzeć pochodni było u nich dostatek, a i chętnie odwoływano się do pogaństwa i ezoteryki. Przypadkiem nie paliliście tam książek 1933 roku ?

Procesje do kopca Papieża na Krywlanach również chodziły z pochodniami.

D
DoTadek

Tadek, skoro nie jesteś trollem (czemu przeczy ostatnie zdanie twojej wypowiedzi), to zanim zadasz kolejne tego typu kompromitujące Cię pytania, wpierw lepiej zorientuj się w historii i czym np. było "pozytywne chrześcijaństwo". Pomijam, że pochodni używają też harcerze. Jeszcze raz - zacznij wnioski wyciągać po przeczytaniu założeń danej grupy a nie wyłącznie po przejrzeniu kilku zdjęć.

G
Gość
10 listopada, 15:18, Gość:

co za bzdury, skąd macie źródła do takich ochodów skoro źródeł z okresu przedchrześcijańskiego NIE MA? fantastyka, za dużo wiedźmina

Proponujemy zacząć lekturę od "Kultura ludowa Słowian" K. Moszyńskiego i nie epatować więcej swoją ignorancją. Całkowicie pomijam, że rodzimowierstwo słowiańskie nie polega wyłącznie na odtwórstwie. To żywa wiara polegająca na zmysłowej i pozazmysłowej obserwacji otaczającego nas świata, obserwacji zapoczątkowanej przez naszych słowiańskich przodków. Opiera się na trzech filarach: odczuwaj, myśl, poznawaj i żaden gotowy przepis na godne życie nie zastąpi w niej samodzielnego myślenia i empatii.

T
Tadek
10 listopada, 10:24, Tadek:

A to przypadkiem nie ruch faszystowski? Pochodnie jakieś maja tam

10 listopada, 12:01, Gość:

Zdecydowanie nie jest to ruch tego rodzaju jak błędnie przypuszczasz. Zamiast snuć na ten temat domysły, lepiej wejść choćby na stronę internetową Rodzimego Kościoła Polskiego (stosunkowo łatwa do odszukania przez Google) i zapoznać się z ich założeniami. Wręcz stwierdzają, że "przeciwstawiamy się utożsamianiu patriotyzmu ze skrajnym nacjonalizmem - rozumianym jako postawa bezkrytycznie przedkładająca interesy własnego narodu nad interesy innych narodów (oraz w podobny sposób uznająca interes własnego narodu za nadrzędny wobec interesu jednostki, grup społecznych i społeczności regionalnych), która to postawa w skrajnych formach prowadzić może do zagrożeń wynikających z rasizmu, ksenofobii i szowinizmu. Uznajemy, że każdy ma prawo żyć jak chce i jak mu się podoba, o ile nie szkodzi to innym oraz o ile osoba ta nie narzuca tego sposobu życia pozostałym wbrew ich woli.".

10 listopada, 12:35, Gość:

Nie tłumacz, to troll.

O przepraszam, żaden troll, zwykłe za pytanie. Może na Podlasiu rodzi się nowy ruch faszystowski albo nawet gorzej, narodowosocjalistyczny? Jakby popatrzeć pochodni było u nich dostatek, a i chętnie odwoływano się do pogaństwa i ezoteryki. Przypadkiem nie paliliście tam książek 1933 roku ?

G
Gość

co za bzdury, skąd macie źródła do takich ochodów skoro źródeł z okresu przedchrześcijańskiego NIE MA? fantastyka, za dużo wiedźmina

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3