Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy oddech staje się o wiele za krótki...

now
Chory na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi z powodu przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc jednocześnie.

Jej najczęstsze objawy to duszności, kaszel oraz brak tchu podczas wysiłku. A przyczyny? Najczęstsza i najważniejsza to palenie tytoniu (90 proc. przypadków). Drugą przyczyną choroby może być praca w stałym zapyleniu lub zadymieniu.
Choroba rozwija się bardzo wolno.

Jej wystąpienie można podejrzewać po dziesięciu latach palenia około 1 paczki papierosów dziennie. Jeśli palacz - papierosów czy fajki - ma również poranny "kaszel palacza", to prawdopodobieństwo choroby jest podwójne. Duszność podczas wysiłku sugeruje już, że choroba jest bardzo zaawansowana.

Jak można jej zapobiec? Najlepszą metodą jest wczesne wykrycie choroby i porzucenie nałogu. Umożliwia to całkowity powrót do zdrowia. Leczenie wspomaga zmiana stylu życia.

- Najskuteczniejszym sposobem diagnozy POChP jest badanie spirometryczne - mówi prof. dr hab. Władysław Pierzchała z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. - Aparat spirometryczny podczas badania wylicza, o ile mniej sprawne są nasze płuca w stosunku do normy. A ta zależy od wieku, płci i wzrostu badanego.
Dodatkowo często wykonuje się zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna