Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gierłoż. Filmowcy odwiedzili dawną kwaterę Hitlera

kow
Co roku, głównie w okresie letnim, Wilczy Szaniec odwiedza ok. 200 tys. turystów.
Co roku, głównie w okresie letnim, Wilczy Szaniec odwiedza ok. 200 tys. turystów. www.it.ketrzyn.pl
Już pod koniec tego roku miłośnicy historii będą mogli obejrzeć na National Geographic materiał o głównej kwaterze Hitlera.

Przez kilka ostatnich dni dokumentaliści z kanału National Geographic przemierzali Polskę, w poszukiwaniu wielkich konstrukcji pozostawionych przez hitlerowców.

Filmowcy odwiedzili Tajemnicze Podziemne miasto Głuszyca - kompleks Osówka, schrony kolejowe w Strzyżowie i Stępinie-Cieszynie oraz dawną kwaterę Hitlera w Wilczym Szańcu k. Gierłoży.

To właśnie tam dokumentaliści kręcili jeden z materiałów o wielkich konstrukcjach III Rzeszy. Już pod koniec tego roku miłośnicy historii będą mogli zobaczyć wszystkie odcinki z tej serii w telewizji.

Wilczy Szaniec (Wolfschanze) to jedna z głównych kwater Adolfa Hitlera, która przetrwała do dziś. To właśnie z tego miejsca wydawano najistotniejsze decyzje dotyczące wszystkich obszarów życia i losów podbitych narodów. Kwaterę o powierzchni 2,5 km kw. ulokowano w gęstwinie lasu, którą od wschodu chronił system Wielkich Jezior Mazurskich, uniemożliwiając dostęp nieprzyjacielowi.

Na terenie Wilczego Szańca powstało około 200 budynków, w tym 80 obiektów ceglano-betonowych, poza tym drewniane baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, wodociągi, dwie centrale dalekopisowe.

W Wilczym Szańcu Hitler wraz ze swoim sztabem spędził w sumie ok. 850 dni, a wśród odwiedzających byli m.in. włoski dyktator Benito Mussolini oraz ambasador Japonii hrabia Hiroshi Oshima. 20 lipca 1944 roku pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonał w tym miejscu nieudanego zamachu na Hitlera.

Zwiedzający Wilczy Szaniec mogą zobaczyć pozostałości betonowych budowli, których część zachowała się w bardzo dobrym stanie. Bilet wstępu kosztuje 15 zł. Studenci i uczniowie zapłacą 10 zł. Kwaterę można zwiedzać od 8 rano.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna