Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Giżycko. Twierdza Boyen. W dawnej stajni z wozownią powstanie pawilon wystawowy

Paweł Tomkiewicz [email protected]
W budynku stajni i wozowni powstanie pawilon wystawowy, w którym organizowane będą m.in. wystawy zabytkowych pojazdów.
W budynku stajni i wozowni powstanie pawilon wystawowy, w którym organizowane będą m.in. wystawy zabytkowych pojazdów. boyen.gizycko.pl
Twierdza Boyen powstała 150 lat temu jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Cały kompleks liczy około 100 hektarów. Przez lata brakowało pomysłu na jego zagospodarowanie. Teraz może się to zmienić.

Do końca listopada przyszłego roku miasto wyremontuje dwa pierwsze budynki. Samorządowcy liczą też na prywatnych inwestorów, którzy będą chcieli stworzyć w twierdzy np. hotel.

Czekają na inwestorów

Twierdza Boyen jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i niewykorzystanych zabytków w Giżycku. Z myślą o ożywieniu tego miejsca powstała koncepcja zagospodarowania obiektu. Zakłada ona powstanie m.in. campingu, 3- i 4-gwiazdkowych hoteli, obiektów rekreacyjnych i sportowych, lokali gastronomicznych, obiektów muzealnych i wystawienniczych, a także pracowni artystycznych.

Hotel o wyższym standardzie miałyby powstać w budynku dawnych koszar, natomiast 3-gwiazdkowy w starym spichlerzu. Kręgielnia, strzelnica i jedna z restauracji w przyszłości będą znajdowały się w budynku arsenału, w sali ćwiczeń - siłownia, a w warsztacie artyleryjskim - warsztat naprawy sprzętu sportowego. Ale nie wszystkie budynki zostaną przeznaczone na cele komercyjne. Według przyjętej koncepcji w dawnej stacji gołębi pocztowych mogłoby powstać muzeum poczty, a w stajni z wozownią - pawilon wystawowy.

Część z tych inwestycji na własne barki weźmie samorząd. Pozostałymi, takimi jak hotele czy restauracje, zajmą się natomiast partnerzy prywatni.

Oferta tańsza o połowę

Do jesieni przyszłego roku zakończy się remont pierwszych dwóch budynków Twierdzy Boyen - stajni z wozownią i laboratorium prochowego. Przetarg na realizację tego zadania wygrała warszawska spółka Renova. Zaproponował najniższą cenę - 2,9 mln zł. Najdroższa z ofert opiewała natomiast na ponad 6 mln zł. Projekt ten współfinansowany jest z funduszy unijnych.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna