MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gm. Kolno. 105. urodziny najstarszego mieszkańca regionu Józefa Mierkowskiego

opr. ska
Andrzej Konopka / UM Kolno
W gm. Kolno celebrowano wyjątkowe święto - 105. urodziny najstarszego mieszkańca regionu, pana Józefa Mierkowskiego. Swoich gości jubilat przywitał balladą Adama Mickiewicza „Powrót taty” wyrecytowaną z pamięci.

105 lat skończył Józef Mierkowski pow. Kolno

Józef Mierkowski, urodził się w 1919 roku we wsi Koziki.

Jak informuje UM Kolno, Józef Mierkowski jest osobą pogodną i otwartą na innych. Nawet w najcięższych chwilach, takich jak przymusowe wcielenie do Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej, pozostał wierny swoim wartościom i marzeniom. To właśnie w szeregach Wojska Polskiego walczył o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Gdy nadarzyła się okazja, wstąpił do Wojska Polskiego i trafił do I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Szedł szlakiem od Lenino (walczył o Wał Pomorski i Kołobrzeg) aż do Berlina.

Za wojenne zasługi otrzymał 17 orderów i odznaczeń, wśród nich order

  • Odrodzenia Polski Polonia Restituta
  • i dwa Virtuti Militari

Wszystkie odznaczenia przypięte do wojskowego munduru.

Po zakończeniu wojny powrócił do rodzinnej wsi. W wieku 35 lat ożenił się z Teodozją, a wspólnie z żoną zakupili gospodarstwo w Obiedzinie i tam się osiedlili, tworząc szczęśliwy dom. Ich miłość przyniosła owoce w postaci licznej rodziny - ośmiorga dzieci, 19 wnuków, 24 prawnuków i 2 praprawnuczek. Od 2008 roku jubilat jest wdowcem. Obecnie mieszka w Kolnie u najstarszej swojej córki, Marii Niecikowskiej.

Mimo upływu lat, pan Józef pozostaje aktywny i zaangażowany w życie społeczne. Nawet po przekroczeniu setki, nie zrezygnował z prawa wyborczego. W ostatnich wyborach samorządowych (7.04.) stawił się również w lokalu wyborczym, w Zaskrodziu.

W środę, 17 kwietnia, życzenia jubilatowi złożyli między innymi burmistrz Kolna Andrzej Duda. W uroczystości wzięli również udział: wójt gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski, dziekan kolneński ks. kan. dr Tomasz Grabowski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego w Łomży podpułkownik Bogdan Oźlański oraz zastępca szefa Centrum Rekrutacyjnego w Łomży major Andrzej Jarnutowski, a także Elżbieta Demiańczuk ze Związku Kombatantów RP i BWP Koła Miejsko Gminnego w Kolnie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna